BRUXELLES – Hrvati u BiH su dobro zastupljeni na političkim pozicijama, ocijenio je novoimenovani voditelj izaslanstva i posebni izaslanik Europske unije u Bosni i Hercegovini Lars Gunnar Wigemark koji sljedećeg tjedna dolazi u Sarajevo.
Odgovarajući na pitanja zastupnika na “saslušanju” u Europskom parlamentu, Wigemark je istaknuo kako moguću radikalizaciju u BiH uzrokuju gospodarski i socijalni problemi te da su i tu Hrvati “ravnopravni” s ostalim narodima.
– Treba pronaći način da se mladim ljudima koji imaju hrvatske dokumente omogući ostanak u BiH kako ne bi morali tražiti sreću izvan granica BiH – naglasio je Wigemark.
Wigemark, koji je ranije obnašao dužnost voditelja misije EU-a u Pakistanu i koji je više od 30 godina u diplomatskoj službi tijekom koje je jedno vrijeme radio i u Beogradu, “razmijenio je mišljenje” s europarlamentarcima u Odboru za vanjske poslove Europskog parlamenta.
Sjednicom je predsjedavao potpredsjednik odbora Andrej Plenković (EPP/HDZ), a uz brojne zastupnike u raspravi je sudjelovala i potpredsjednica Izaslanstva Europskog parlamenta za odnose s BiH i Kosovom Dubravka Šuica (EPP/HDZ). Šuica je tom prigodom naglasila da ju, “budući da je iz Hrvatske”, posebno zanimaju planovi posebnog izaslanika EU-a u BiH i na koji način planira pomoći da se preuzete obveze političkih čelnika implementiraju.
Unutarnje uređenje
– Tu prije svega mislim na izjavu visoke predstavnice Mogherini i stupanje na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. Moje osobno mišljenje je da uz probleme ekonomske i socijalne naravi postoje i dublji problemi koji se odnose na trenutačno neodrživo unutarnje uređenje BiH. Zato me zanima koje ćete konkretne poteze povući kako bi se osigurala jednakopravnost svih triju konstitutivnih naroda i to na svim razinama i hoćete li podržati ustavne reforme – upitala je Šuica posebnog izaslanika EU-a za BiH. On joj je na to odgovorio kako je ključno rješavanje gospodarskih i socijalnih problema, da su Hrvati na političkim pozicijama dobro zastupljeni i da se treba omogućiti mladima koji imaju hrvatske dokumente da ostanu u BiH i da ne traže sreću na Zapadu. Wigemark je tom prigodom izrazio želju pomoći provedbu gospodarskih i političkih reformi u BiH.
– Nama ostaje za vjerovati da će se Hrvati izboriti za ravnopravan položaj s ostala dva konstitutivna naroda u BiH, a hrvatsko izaslanstvo u Europskom parlamentu će im biti u svakom trenutku potpora u ostvarenju toga cilja, kao i na euroatlantskom putu BiH – zaključila je Šuica. Njezin kolega Plenković je, pak, ocijenio kako misli da Wigemark posjeduje “prilično kvalitetno profesionalno iskustvo”.