Autor oglasa o prodaji stećka, zbog kojeg je Povjerenstvo za očuvanje nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine tražila reakciju policije, Dragan iz Viteza kaže kako se bespotrebno digla prašina, te tvrdi da nije prodavao stećak, nego običan kamen koji se godinama nalazi na njegovom imanju.
“Da sam znao šta će biti, ne bih to ni objavio. To je obični kamen koji je netko nekad isklesao. Liči na stećak, ima te konture, ali nije stećak. Na mom imanju je 100 godina, Boga pitaj otkad, a mi smo se sprdali i napisali stećak iz 1268. godine. Otkud mi znamo, kontam kamen može nekome poslužiti za nadgrobni spomenik. Valjda bi se netko pametan pojavio za tih 100 godina i rekao da je to stećak. Ako to i jeste nacionalno blago, zašto se nitko nije sjetio da dođe i kaže, slušaj momčino ovo ti je stećak”, objašnjava u telefonskom razgovoru oglašivač iz Viteza.
U oglasu, objavljenom prije nekoliko dana na jednom internet oglasniku, a potom izbrisanom, pisalo je: “Prodajem kameni stećak, ručno isklesan, iz 1268. godine. Kamen je od granita i pogodan za spomenike”.
Dragan je u oglasu naveo i da za stećak prihvata samo ozbiljne ponude, te da je cijena 1.200 konvertibilnih maraka.
Oglašavanje prodaje stećka, osudilo je, potom, Povjerenstvo za očuvanje nacionalnih spomenika BiH i zatražilo da policijske službe poduzmu odgovarajuće mjere. Do sada nema informacija da li će i šta biti poduzeto protiv oglašivača.
Procjenjuje se da u BiH ima približno 60.000 stećaka, od čega je dio pod zaštitom države, a 20 nekropola upisano je na UNESCO listu svjetskog naslijeđa 2016 godine. Na UNESCO Listu svjetske baštine upisano je ukupno 28 nekropola stećaka. Osim onih iz BiH tu su i po tri iz Srbije i Crne Gore i dvije iz Hrvatske.