Generalni sekretar UN-a Antonio Guterres pozvao je lidere EU da pokažu istu brigu za civile u Gazi kao u Ukrajini. Dok je EU uložila desetine milijardi eura u odbijanje ruskih snaga u Ukrajini, tek se sada sprema da zvanično zatraži od Izraela da ne napada izbjeglički kamp u Gazi.
“Osnovni princip međunarodnog humanitarnog prava je zaštita civila. Moramo se držati principa u Ukrajini kao i u Gazi bez dvostrukih standarda”, rekao je Guterres novinarima uoči samita lidera EU u četvrtak u Briselu.
Odlazeći premijer Irske, Leo Varadkar, dotakao se istih dvostrukih standarda u svojim komentarima novinarima.
“Odgovor na užasnu krizu u Palestini nije bio najbolji trenutak za Evropu, iskreno,” rekao je Varadkar. “Mislim da je to posebno potkopavalo naše napore da odbranimo Ukrajinu jer mnoge zemlje na globalnom jugu – poznate i kao većina svijeta – tumače postupke Evrope u odnosu na Ukrajinu protiv Palestine kao dvostruke standarde. Mislim da imaju pravo.”
EU je odgovorila na ukrajinski sukob nametanjem 13 paketa ekonomskih sankcija Moskvi i usmjeravanjem više od 80 milijardi eura (86,8 milijardi dolara) u vojnu, ekonomsku i humanitarnu pomoć Ukrajini, ne računajući bilateralnu pomoć koju su poslale pojedine države članice. Nasuprot tome, Evropska komisija će ove godine potrošiti samo 150 miliona eura na pomoć Gazi.
Dok su čelnici EU više puta optuživali Rusiju da gađa civile u Ukrajini, broj poginulih civila u Gazi odavno je nadmašio broj žrtava iz Ukrajine. Skoro 32.000 Palestinaca – većinom žena i djece – ubijeno je u pet mjeseci borbi u Gazi, tri puta više civila nego što je poginulo u dvije godine sukoba u Ukrajini, prema podacima UN-a i Ministarstva zdravlja Gaze.
S obzirom na to da Izrael održava gotovo potpunu opsadu Gaze, glad je “neposredna” u enklavi, upozorila je organizacija UN-a za sigurnost hrane u izvještaju ove sedmice. U izvještaju se navodi da se 70% od 2,3 miliona stanovnika Gaze trenutno suočava sa “katastrofalnom glađu” i da će dvoje od svakih 10.000 ljudi tamo umirati svakodnevno od gladi, neuhranjenosti i bolesti ako se ne pomogne odmah.
Lideri EU usvojili su zajedničku izjavu na ovosedmičnom samitu pozivajući na “trenutnu humanitarnu pauzu koja bi dovela do održivog prekida vatre” u Gazi. U saopštenju se poziva “izraelska vlada da se suzdrži od kopnene operacije u Rafi”, objašnjavajući da bi “takva operacija imala razorne humanitarne posljedice i da se mora izbjeći”.
Smješten u južnoj Gazi, Rafah je dom za više od milion raseljenih Palestinaca iz drugih dijelova teritorije. Izraelski premijer Benjamin Netanyahu izjavio je u srijedu da je “odlučan” da pošalje trupe u Rafah, uprkos međunarodnoj osudi.