Krunoslav Fehir, ključni svjedok u procesu protiv Branimira Glavaša, uhićen je u Srbiji na temelju tjeralice zbog sumnje da je tijekom 1991. godine, po Glavaševim zapovijedima, počinio ratne zločine nad srpskim civilima u Osijeku. Vijest je prvi objavio beogradski provladin tabloid Informer, a potvrdile su je i pravosudne vlasti u Srbiji.
Fehir je, prema istim izvorima, sam pristupio graničnom prijelazu te ga je policija odmah privela i prevezla u Beograd, gdje mu je određeno zadržavanje do 48 sati uz odobrenje tužitelja za ratne zločine.
Ključni svjedok i priznanje zločina
Fehir je bio maloljetni pripadnik osječke postrojbe BOB te je tijekom suđenja Glavašu otvoreno priznao da je sudjelovao u mučenjima i ubojstvima srpskih civila, uključujući i ubojstvo Čedomira Vučkovića. Glavaša je pritom opisao kao osobu koja je “diktirala ritam” tih događaja, nazvavši ga “alfom i omegom”. Nakon svjedočenja, bio je u programu zaštite svjedoka.
U iskazu koji je prema pisanju Informera dao srbijanskoj policiji 15. lipnja 2025., Fehir navodno do detalja opisuje mučenja i egzekucije, uključujući prisiljavanje civila da piju kiselinu iz akumulatora i ubojstvo hicima iz puške nakon što su zatočenici pokušali pobjeći iz garaža. Pritom navodi kako je upravo Glavaš izdao zapovijed: “I drugoga treba eliminirati.”
Hrvatsko Ministarstvo vanjskih poslova: Nemamo informaciju
MVEP i hrvatsko veleposlanstvo u Beogradu priopćili su da službeno nisu obaviješteni o uhićenju te da konzularna pomoć nije zatražena. “Ne možemo komentirati”, navodi se u kratkom odgovoru.
Pravosudni paradoks
Zanimljivo je da se Fehir godinama tretirao kao žrtva i pokajnik koji je doprinio rasvjetljavanju zločina, a sada postaje osumnjičenik za ratne zločine – i to u državi koja zločine u Vukovaru i Ovčari pravno relativizira, ali se odlučuje suditi za zločine nad Srbima. Pravna i politička složenost slučaja dodatno je potencirana time što je upravo Fehirovo svjedočenje bilo temelj za osuđujuću presudu Glavašu.
Reakcije se očekuju
Ostaje nejasno hoće li Srbija izručiti Fehira Hrvatskoj, procesuirati ga sama ili pak koristiti njegov iskaz u širem pravosudno-političkom kontekstu, s mogućim posljedicama po hrvatsko-srpske odnose.