Nedjelja, 29 rujna, 2024

U ISIL-ovom zatvoru zbog cigareta

Vrlo

RAQQA – Prema izjavama aktivista u Raqqi, praksa organizacije Islamska država Irak i Levant (ISIL) ni po čemu se ne razlikuje od prakse sirijskog režima.

Mučenja, uvrede i poniženja unutar zatvora potpuno su identična, kao i špijuniranje stanovnika i cinkarenje jednih protiv drugih.

Stanovnicima grada su dozlogrdila takva dešavanja, kao da svojim stanjem govore: „Pobjegli smo od sirijskog režima, da bi nam došao režim ISIL-a.“

Abu al-Khair, stanovnik Raqqe, grada na sjeveroistoku Sirije, priča kako je iskusio različite metode kažnjavanja u jednom od zatvora ISIL-a, zbog toga što su mu u džepu pronašli kutiju cigareta.

Smjestili su ga u mračnu sobu bez imalo svjetlosti. Svakodnevni obrok sastojao se od komada hljeba i jednog krompira, dok su vodu dobijali tri puta na dan.

Izlazak radi obavljanja nužde dozvoljen je samo jednom u toku dana, prema njegovim riječima.

Abu al-Khair priča kako je došlo do njegovog hapšenja, pa kaže da se sa svojim prijateljima sreo u centru grada kako bi kupili odjeću.

Zaustavila ih je patrola u sastavu „Jedinice za obračun“. Izašla su petorica maskiranih pripadnika te jedinice noseći oružje.

Počeli su ih detaljno pretresati i nisu spominjali nikakav razlog ili optužbu zbog čega to čine. Kada su kod njega pronašli kutiju cigareta, uhapsili su ga na licu mjesta.

Abu al-Khair dodaje: „Odveli su me u bazu ‘Jedinice za obračun’, nakon čega su me ostavili u prostoriji površine ne veće od 20 kvadratnih metara, u kojoj se nalazilo dvadesetak osoba. Svi su bili uhapšeni iz sličnih razloga kao i ja.”

„Došao je jedan od čuvara tog zatvora i počeo me vući i šutati. Imao sam osjećaj kao da se nalazim u nekom od zatvora obavještajne službe sirijskog režima, zbog jednakog mentaliteta i ophođenja prema nama. Zatim me uveo u drugu prostoriju, da bi se nakon nekoliko minuta vratio zajedno sa još trojicom, koji nisu bili stariji od 25 godina. Jedan od njih je u ruci nosio dugi štap, dok su druga dvojica zavezali moje ruke i gurnuli me na zid sobe. Zatim me taj sa štapom počeo udarati iz sve snage.“

Svoju priču je završio riječima: „Nakon trideset udaraca, kažnjavanje je okončano. Rekli su mi da je pušenje haram [zabranjeno] i da trebam sa tim prestati. Ukoliko me opet uhvate da pušim ili osjete na meni miris duhana, dobit ću težu i žešću kaznu.“

Zastrašivanja i hapšenja

Aktivisti iz ovog grada kažu kako grupa ISIL, od preuzimanja kontrole nad ovim gradom i okolnim selima, provodi politiku zastrašivanja i proizvoljnog hapšenja svih onih koji im se suprotstavljaju ili krše zakone i propise nametnute u Raqqi.

Oni optužuju ISIL za uspostavljanje velikog broja zatvora koji su prepuni zatvorenika iz Raqqe, drugih dijelova Sirije, pa čak i stranaca.

Jedan od ovih aktivista, Maher al-Mufti, naglašava da stanovnici ovog grada pate zbog čestih hapšenja, koje provodi grupa ISIL.

Tako je broj uhapšenih i nestalih osoba iz Raqqe i okolnih sela, od kako je ova grupa preuzela kontrolu nad gradom u februaru prošle godine, prešao brojku od 2.000 ljudi.

Dodao je za Al Jazeeru da grupa ISIL „provodi politiku kontrole i špijuniranja uz pomoć „Jedinice za obračun“ za muškarce i jedinice Al-Khansa za žene, uključujući i stotine građana lojalnih toj grupi, koji rade za njihove interese.

Oni špijuniraju stanovnike Raqqe i obavještavaju ih o svemu onome što se govori o ovoj grupi, poput kritika upućenih na njihov račun ili o tome da prekoračuju svoje zakone, nakon čega odmah slijedi hapšenje, bez provjeravanja tih tvrdnji ili iznošenja bilo kakvih dokaza.

Nastavio je da „su registrirani mnogi slučajevi hapšenja i kažnjavanja, ali i ubistva tokom služenja zatvorske kazne, dok grupa Islamska država ne daje nikakva pojašnjenja o pitanju statusa tih zatvorenika, razlozima ili optužbama za njihovo privođenje, te da postoje slučajevi žestokog bičevanja zatvorenika iz sasvim nepotrebnih razloga“.

Prekršaji i kazne

Al-Mufti kaže da u najteže „prekršaje i povrede“, za koje grupa ISIL kažnjava ljude i hapsi ih u Raqqi, spada: „Izlazak žene iz kuće bez pratnje staratelja, nepropisno odijevanje, pušenje duhana i njegova prodaja, slušanje muzike i pjesama, prodaja CD-ova sa muzikom i pjesmama, arapskim ili stranim filmovima, brijanje brade kod mladića, neobavljanje molitve u džamiji, izučavanje predmeta kao što su pravo, fizika, hemija i sociologija, s obzirom na to da se izučavanje ovih stvari smatra zabranjenim prema shvatanju grupe Islamska država.“

Al-Mufti ističe da su zatvori ISIL-a u Raqqi podijeljeni na četiri vrste. U prvu vrstu spadaju zatvori u kojima se osobe zadržavaju tokom ispitivanja. Zatvorenik tu provodi od jednog do mjesec dana.

Drugu vrstu predstavljaju posebni zatvori za Sirijce. Zatvorska kazna tu traje od dva mjeseca do isteka predviđene kazne.

Što se tiče treće vrste, to su zatvori za važne i utjecajne osobe, poput nedavno pogubljenih američkih novinara ili oca Paoloa i četvrta vrsta zatvora za vođe i pripadnike snaga sigurnosti grupe ISIL, koji su prekršili zakone.

Izvor: Al Jazeera

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Potpisan ugovor vrijedan 500.000 KM: U Ljubuškom se gradi prva Sigurna kuća u ŽZH

U Ljubuškom uskoro kreće izgradnja Sigurne kuće – skloništa za žrtve nasilja u obitelji i osobe koje uslijed životnih...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -