U turskoj ofenzivi na kurdske militante u Siriji do sada je ubijeno stotinu ljudi, među kojima ima i civila. Više od 200.000 ih je u bijegu, a 400.000 bez pitke vode. Dok zapadni čelnici razmatraju moguće strategije prema Turskoj, s turskih položaja pucalo se i prema američkim snagama u Siriji.
Četvrtog dana ofenzive sirijski pobunjenici koji su Turcima kopnena borbena snaga žestoko su bombardirali pogranični grad Ras al Ain. Tvrde da su ga zauzeli.
-Narodna vojska (sirijski pobunjenici) zauzela je jutros središte grada. U stambenim četvrtima provode se provjere i pregledi, kazao je turski vojni dužnosnik.
Na udaru je glavni američki saveznik u Siriji – Sirijske demokratske snage koje čine i kurdske milicije povezane s Kurdistanskom radničkom strankom. Protiv nje se Ankara desetljećima bori na jugoistoku Turske.
-Ne borimo se protiv Kurda, nego protiv terorističkih organizacija. Rekao sam gospodinu Trumpu i drugima – zaustavite ih, ali nisu to učinili. Nećemo ustuknuti, nastavit ćemo ovu borbu dok teroristi ne odu, tvrdi turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan.
Američke snage, kod grada Kobanea, topništvom su napadnute s turskih položaja, objavio je Pentagon u danu kada Washington prijeti Ankari sankcijama i traži da se sukobi zaustave.
-Riječ je o veoma oštrim sankcijama. Nadamo se da ih nećemo morati primijeniti. Bude li potrebno, možemo neutralizirati tursko gospodarstvo, tvrdi američki ministar financija Steve Mnuchin.
Ruski predsjednik Vladimir Putin poziva na povlačenje svih stranih vojnih snaga iz Sirije.
-Strane vojne snage moraju napustiti Siriju, izjavio je ruski predsjednik istaknuvši da je i Moskva spremna povući svoje vojnike ako buduće vlasti u Damasku tako odluče, prenose ruski mediji u subotu.
Iran nudi posredovanje u pregovorima između sirijskih kurda i Turske.
-Ne vjerujemo da se sigurnost može postići upadom u Siriju, turskim prijateljima ponudili smo bolje mogućnosti., rekao je iranski ministar vanjskih poslova Mohammed Javad Zarifi.
Zapadni čelnici razmatraju moguće strategije prema Turskoj zbog operacije u Siriji. Francuski i američki predsjednik Emmanuel Macron i Donald Trump razgovarali su u petak kasno navečer telefonski i suglasili su se da održavaju stalne kontakte zbog sve snažnije turske ofenzive u sjevernoj Siriji, objavio je ured francuskog predsjednika ističući da je Macron upozorio na važnost nastojanja da se ta ofenziva okonča.
-Francuska i SAD, dijeleći zabrinutost, tijesno će koordinirati poteze idućih dana, objavila je u priopćenju Elizejska palača.
Odluku američkog predsjednika da povuče snage iz Sirije kritizira se u Washingtonu kao prešutno zeleno svjetlo turskoj operaciji koja bi, po stručnjacima, mogla izazvati humanitarnu katastrofu. No Pentagon je zanijekao tvrdnje da je ostavio savezničke Kurde na cjedilu.
Predsjednik Erdogan kaže da na sjeveru Sirije želi stvoriti sigurnu zonu u koju bi se iz Turske vratili milijuni izbjeglica i u kojoj neće biti kurdskih milicija. Kazao je i da Turska neće prekinuti operaciju “što god tko rekao”.
No u području na kojem Turska želi uspostaviti sigurnu zonu su i kurdski zatvori i kampovi s tisućama boraca takozvane Islamske države. Jedna od glavnih briga međunarodne zajednice je mogućnost da džihadisti tursku ofenzivu iskoriste za bijeg.
Njemačka je zabranila izvoz oružja u Tursku zbog njene ofenzive na sjeveru Sirije protiv kurdske milicije YPG, objavio je njemački tjednik Bild Am Sonntag prenoseći izjavu ministra vanjskih poslova.
Berlin nije prvi koji obustavlja izvoz oružja u Tursku. Nizozemska je u petak privremeno suspendirala izvoz oružja u Tursku zbog vojne ofenzive protiv Kurda na sjeveroistoku Sirije. Potpredsjednik vlade Hugo de Jonge rekao je u petak kako će biti zabranjen nizozemski vojni izvoz za vrijeme trajanja turske ofenzive.
U srijedu je Švedska najavila kako će zatražiti da Europska unija uvede embargo na prodaju oružja Turskoj. Švedska vlada nije izdala dozvolu za izvoz vojne opreme u Tursku 2018. i 2019.