Nedjelja, 22 prosinca, 2024

Trump prijeti carinama EU-u ako ne poveća kupnju američke nafte i plina. I u pravu je..

Vrlo
- Advertisement -

Donald Trump, izabrani predsjednik SAD-a, poslao je jasnu poruku Europskoj uniji: smanjite trgovinski deficit povećanjem kupnje američke nafte i plina ili riskirate uvođenje carina. Prema podacima Eurostata, trgovinski deficit EU-a sa SAD-om u 2023. iznosio je 156 milijardi eura.

Trump je na društvenoj mreži Truth Social u petak napisao:
“EU mora nadoknaditi svoj ogromni deficit sa SAD-om kupnjom velike količine naše nafte i plina. U suprotnom, CARINE na sve!”

Američki izvoz energije u Europu

Podaci pokazuju da SAD trenutno osigurava 47% uvoza ukapljenog prirodnog plina (LNG) i 17% uvoza nafte u EU. Dnevno, Europa uvozi oko dva milijuna barela američke sirove nafte, što čini više od polovice ukupnog izvoza SAD-a. Glavni europski uvoznici američke energije su Nizozemska, Francuska, Njemačka, Španjolska, Danska, Italija i Švedska.

EU odgovara na Trumpove prijetnje

Europska komisija (EK) odgovorila je kako je spremna razgovarati o jačanju odnosa sa SAD-om, uključujući energetski sektor. Glasnogovornik EK-a izjavio je da EU ostaje predana postupnom ukidanju uvoza ruske energije te diversifikaciji izvora opskrbe.

EU je, nakon eskalacije sukoba u Ukrajini 2022., obećala prestati koristiti rusko gorivo. Ipak, podaci za 2024. pokazuju da EU i dalje uvozi velike količine ruskog plina, uz povećanje od 10% LNG-a u odnosu na prethodnu godinu, prema analitičkoj tvrtki Kpler.

Trumpova politika trgovinskih tarifa

Trump je već najavio široke carine na trgovinske partnere poput Kanade, Meksika i Kine. Također je tijekom kampanje naglasio da Europa mora platiti cijenu zbog višegodišnjeg trgovinskog suficita sa SAD-om. Njemačka, koja dominira europskim izvozom s ključnim proizvodima poput automobila i strojeva, mogla bi se suočiti s ozbiljnim posljedicama Trumpovih tarifa, što bi dodatno pogodilo ionako usporeno gospodarstvo najveće europske ekonomije.

Komentar

Trumpove tvrdnje o trgovinskom disbalansu nisu bez osnova. Svaka zemlja treba težiti ravnoteži u uvozu i izvozu kako bi osigurala stabilnost. No, pitanja autonomije i strateških odluka u kupnji energije ostaju ključna. Balkan, kao regija, treba voditi računa o vlastitim interesima te birati dobavljače koji nude najbolju suradnju i cijene, bilo da dolaze iz SAD-a ili Rusije.

 

- Advertisement -

78 KOMENTARI

guest

78 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Prekid transporta ruskog plina kroz Ukrajinu mogao bi preopteretiti terminal na Krku

Hrvatski LNG terminal na otoku Krku mogao bi preuzeti ključnu ulogu u opskrbi plinom za Srednju Europu ako Ukrajina...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -