Indikativno je, također, da su se više od desetljeće krili pravi zaštitnici Keljmendija, a da Osman Mehmedagić, kao direktor OSA-e, ni Nasera ni Elvisa nikada nije želio proglasiti prijetnjom po nacionalnu sigurnost, što je nadležnost direktora.
Uhićenje Roberta Radonjića, šefa ureda Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) u Banjoj Luci, ali i Nedeljka Lubure, glavnog inspektora MUP-a RS, izazvalo je pravu paniku u policijsko-tužiteljskim redovima, ali i članovima narkomafije koji su koristili Sky aplikaciju, imali policijsku zaštitu i pri tome dogovarali trgovinu narkoticima.
Ozbiljni dokazi
Da Tužiteljstvo BiH, koje je putem međunarodnih partnera, američkog FBI-ja i Europola dobilo podatke o članovima bh. narkomafije, ima ozbiljne dokaze, govori i podatak da su uhićeni i pojedinci na rukovodećim pozicijama u policijskim agencijama, ali i njihovi pomagači, piše Avaz.
No, ovo je tek vrh ledenog brijega. Pitanje je tko je sljedeći na redu i tko je od članova narkomafije još imao pomagače u policijskim, ali i pravosudnim krugovima.
Inače, klupko se počelo odmotavati uhićenjem Bojana Cvijetića, savjetnika Dragana Mektića, bivšeg ministra sigurnosti BiH. Cvijetićeva grupa švercovala je, prema navodima Tužiteljstva, kokain iz Srbije i Crne Gore u BiH, a zatim zemlje EU, na čemu je u posljednje dvije godine zaradila više od 11 milijuna KM.
Cvijetiću i članovima njegove narkogrupe do sada je blokirana imovina u vrijednosti od 10 milijuna KM.
Vjeruje se da je uhićeni Radonjić bio član Cvijetićeve grupe, kojem je dao i povjerljive podatke OSA-e koji su pronađeni u Cvijetićevom sefu nakon uhićenja.
Zajedno s Cvijetićem, koji je u kućnom pritvoru mjesecima, uhićeni su i Aleksandar Nikolić te Petar Dukić, ali i pripadnici MUP-a RS. Do sada su zbog aplikacije Sky pala i dva granična policajca Vladan Kovačević i Miloš Lukajić.
Ranije su uhićena i dva pripadnika Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH, koji se dovode u vezu sa švercom narkotika Miloš Nikolić i Miloš Popovac. Prema nalogu Tužiteljstva, uhićen je i sudija iz Bijeljine Jovan Savić, koji je kriminalcima dojavljivao informacije.
Osim toga, raspisane su brojne potjernice, među kojima su i one za ubojcama i mafijašima poput Milivoja Lovrenovića Čaruge i njegovog sina Dušana, koji su osumnjičeni u predmetu ”Storage”. I oni se dovode u vezu s Cvijetićem i njegovom ekipom.
Četiri policajca
Prije mjesec su uhićeni i i Elvis Keljmendi, Anel Sejfović i Ajlin Ahmić, koji su, također, koristili aplikaciju Sky, a bavili su se uvozom heroina i kokaina, na kojem su zarađivali stotine tisuća eura. Svi su putem ove aplikacije dogovarali brojne nezakonitosti.
Tužiteljstvo je prije nekoliko dana na ročištu za produženje pritvora priopćilo da je Keljmendijeva grupa imala kontakte i sa zaposlenima u pravosuđu i policiji, što je sada poseban dio istrage.
Indikativno je, također, da su se više od desetljeće krili pravi zaštitnici Keljmendija, a da Osman Mehmedagić, kao direktor OSA-e, ni Nasera ni Elvisa nikada nije želio proglasiti prijetnjom po nacionalnu sigurnost, što je isključiva nadležnost direktora, navodi Avaz.
Pripadnici SIPA-e nedavno su, također prema nalogu Tužiteljstva BiH, uhitili Milana Matkovića, jednog od najtraženijih narkodilera s Balkana koji je bio na potjernici, a uredno je živio u Trebinju i upravljao noćnim klubovima. I on je, vjeruje se, imao zaštitu u policiji.
Do sada su MUP-ovi RS i KS, ali i SIPA i FUP, prema nalogu Tužiteljstva BiH, uhitili više od 40 osoba koje se dovode u vezu s aplikacijom Sky.
Međutim, uhićenjem Radonjića i Lubure, koji su pritvoreni, počeo se stezati obruč oko nalogodavaca ovih krivičnih djela i onih koji su znali za ove nezakonite radnje, a nisu ih prijavili.
Sklonjena tužiteljica Kajmaković
Početkom prošlog tjedna e je odlukom v. d. glavnog tužitelja Milanka Kajganića, koji je preuzimanjem ove dužnosti pokazao novu snagu Tužiteljstva BiH, tužiteljica Diana Kajmaković premještena s pozicije šefice Odjela za korupciju u Odjel za ratni zločin.
Prije toga Kajmaković je sklonjena iz tužiteljskog tima koji je radio na Sky predmetima, s obzirom na to da su tijekom komunikacije određene osobe spominjale njeno ime. Za sada nema dokaza da je Kajmaković direktno upletena u ovu aferu iako novinar Slobodan Vasković tvrdi drugačije.
Što je otkrio Slobodan Vasković
Istraživački novinar Slobodan Vasković navodio je ranije u svojim tekstovima da će Cvijetić biti uhapšen i pritvoren. On je mjesecima prije uhićenja otkrivao njegove rabote. Osim toga, Vasković je najavio i uhićenje grupe Elvisa Keljmendija, ali i objavio poruke između njega i članova narkogrupe u kojima se spominje ime Osmana Mehmedagića Osmice, direktora OSA-e.
Vasković u svojim tekstovima mjesecima tvrdi da je Elvisu Keljmendiju šef Mehmedagić i da ga je Osmica godinama štitio od procesuiranja. Zanimljivo je da to direktor OSA-e još nije negirao.
Timom rukovodi Bojana Jolović
Na čelu tužiteljskog tima koji radi na predmetima Sky aplikacije imenovana je nedavno tužiteljica Bojana Jolović. Ona je na ovoj poziciji zamijenila Kajmaković, koja je sklonjena iz tužilačkog tima i pod istragom je.
Jolović sada vodi tim od sedam tužilaca koji uspješno raskrinkava kriminalne grupe koje su putem Skya dogovarale šverc narkotika, oružja, ali i pripremale likvidacije.
Elvis Keljmendi: Zovite Osmicu
Elvis Keljmendi, kada su ga specijalci MUP-a uhitili zbog sumnje da je prijetio novinarima ”Avaza”, glasno je pred svjedocima vikao: ”Pustite me, ja sam Osmicin čovjek, zovite Mehmedagića, morate me pustiti”, što se na kraju i dogodilo.
U Srbiji pao Belivuk, u Crnoj Gori Medenica
Dešifriranje aplikacije Sky dovelo je i do uhićenja u Srbiji i Crnoj Gori. Još lani je uhićena grupa Velje Nevolje Belivuka, protiv kojeg je podignuta optužnica. Zbog veza s njim i Darkom Elezom mjesecima je bila pritvorena i bivša sekretarka MUP-a Srbije Dijana Hrkalović. Uhapšen je ponovo i Darko Šarić. U Crnoj Gori su pohapšene na desetine policajaca. U pritvoru je zbog Sky aplikacije i bivša predsjednica Vrhovnog suda Crne Gore Vesna Medenica.