Tekst koji donosi VSquare i Klix.ba o navodnom tajnom planu Mađarske za izvlačenje Milorada Dodika iz BiH nosi sve karakteristike medijske manipulacije i fake newsa. Evo zašto:
1. Nepotkrijepljeni izvori i anonimne tvrdnje
🔴 Tekst se u cijelosti oslanja na „višestruke nezavisne izvore upoznate s operacijom” – ali nigdje se ne navode konkretni dokazi, imena ili službene izjave.
🔴 Pojmovi poput “izvor upoznat s detaljima misije”, “evropski zvaničnik specijalizovan za sigurnosna pitanja” i “povezani s vladom Viktora Orbana” predstavljaju klasičan način plasiranja neprovjerenih informacija bez stvarne odgovornosti.
🔴 Da je ovako ozbiljan plan zaista postojao, postojali bi dokumenti, svjedoci i zvanične istrage, a ne samo insinuacije i medijska nagađanja.
2. Klasična tehnika konstruiranja skandala bez činjenica
🔴 Cijeli narativ se temelji na pokušaju povezivanja obične policijske vježbe s teorijom o „tajnom bijegu”.
🔴 Prisustvo 70 mađarskih specijalaca u Republici Srpskoj tumači se kao „tajna operacija”, iako je službeno najavljeno kao zajednička vježba s MUP-om RS-a.
🔴 Na kraju se priznaje da su i Mađarska i Republika Srpska potvrdile da je riječ o vježbi, ali se ipak forsira teorija zavjere.
3. Senzacionalistički ton i upadljivo usmjereni spin
🔴 Tekst koristi fraze poput „Orbanova sigurna kuća”, „tajna operacija”, „američka prijetnja Mađarskoj”, što su klasični elementi clickbait propagande.
🔴 Nigdje se ne postavlja kritičko pitanje: Ako su Mađarska i RS planirale tajni bijeg, zašto bi to radile tako otvoreno, s javno najavljenom vježbom i službenim najavama dolaska specijalnih snaga?
🔴 Tvrdnja da je plan „procurio” vlastima i da su „Hrvatske obavještajne službe pratile situaciju” nema nikakvu potvrdu u službenim izvorima, već se oslanja na neimenovane „evropske zvaničnike”.
4. Politički kontekst: Kome koristi ova priča?
🔴 Dodik je nesporno u sukobu s američkom politikom u BiH, ali i dalje politički i pravno stabilan u RS-u. Teorija da mu je bio potreban „tajni bijeg” potpuno je nelogična jer nije bio ni pritvoren, niti mu prijeti neposredna opasnost.
🔴 Mađarska podržava Republiku Srpsku, ali nema nikakav razlog riskirati međunarodnu reputaciju uplećući se u nešto ovako nesmotreno.
🔴 Cijeli narativ više služi diskreditaciji Dodika i Orbana nego što se temelji na stvarnim činjenicama.
Zaključak: Klasifikacija teksta kao fake newsa
✅ Nema konkretnih dokaza za navode o tajnom planu
✅ Osnovni narativ temelji se na anonimnim izvorima
✅ Manipulativan spin povezuje službenu vježbu s konstruiranom teorijom zavjere
✅ Koristi senzacionalističke fraze i clickbait taktike
✅ Služi više političkom obračunu nego informiranju
👉 Ovo je klasičan primjer fake newsa ili barem teško politički motiviranog izvještavanja koje nije potkrijepljeno provjerljivim činjenicama.
Ključni dokaz da je ovo fake news: Raskrinkavanje.ba neće ga demantirati, jer iza njega stoji USAID i Darko Brkan
Jedan od najjasnijih pokazatelja da je ova priča čisti medijski spin i fake news jest činjenica da portali koji se navodno bave provjerom činjenica, poput Raskrinkavanje.ba, ovaj tekst neće ni taknuti.
🔴 Zašto? Jer iza Raskrinkavanja.ba stoji USAID, organizacija koja izravno financira projekte usmjerene na oblikovanje političke percepcije u BiH, a portal vodi Darko Brkan, poznat po bliskim vezama s američkom ambasadom i bošnjačkim političkim krugovima.
🔴 Kad je u pitanju tekst koji napada Dodika, Orbana i Mađarsku, „fact-checkeri” misteriozno šute.
🔴 Da je ovo bila priča koja ide u korist Dodiku, Raskrinkavanje.ba bi ga već proglasilo lažnom viješću i objavilo detaljan „demanti”.
Ovo je savršeni dokaz dvostrukih standarda – ako fake news služi interesima američke i bošnjačke politike u BiH, onda ga nitko ne dira.
👉 A ako ga nitko ne dira, onda se možemo s pravom pitati – je li cijela priča naručena s istih adresa?