S cijenom od 8 eurocenti po kilovatsatu u 2023. godini, stanovnici BiH plaćali su gotovo upola manje za električnu energiju u usporedbi s Hrvatskom, gdje cijena iznosi 15 eurocenti. U okviru Europske unije, najskuplju struju plaćaju stanovnici Njemačke (40 eurocenti) i Irske (38 eurocenti), dok najniže cijene bilježe Mađarska (11 eurocenti) i Bugarska (12 eurocenti).
Usporedbe s globalnim tržištem pokazuju da BiH ima jednu od najniže cijene električne energije na svijetu, zauzimajući 99. mjesto po visini cijene. Samo stanovnici Demokratske Republike Kongo plaćaju manje za struju. Cijena električne energije u BiH je za 30% niža od globalnog prosjeka, što je svrstava među zemlje s najpovoljnijom strujom, zajedno s Mađarskom, Bjelorusijom, Srbijom, Južnom Korejom i Meksikom.
Najava rasta cijena?
Iako su cijene električne energije u BiH među najnižima, stručnjaci upozoravaju na mogući tihi rast u narednim mjesecima. Razlozi za razlike u cijenama dijelom se temelje na načinu proizvodnje energije – solarne i vjetroelektrane su skuplje od hidroelektrana. Prema podacima za 2023. godinu, proizvodnja iz hidroelektrana porasla je za 44%, dok je proizvodnja iz termoelektrana smanjena za 13%.
U prosincu 2023., ukupna proizvodnja električne energije u FBiH iznosila je 714 GWh, pri čemu su hidroelektrane sudjelovale s 38,24%, termoelektrane s 57,84%, a vjetroelektrane s 3,9%. BiH je obvezana međunarodnim sporazumima da poveća udio energije iz obnovljivih izvora na više od 40% do 2030. godine, što bi moglo dodatno utjecati na povećanje cijena.