Nedjelja, 22 prosinca, 2024

Što ulazak Hrvatske u EU donosi susjedima

Vrlo
6BD86663-C956-421C-A73A-F1E518883E45_w640_r1_sUlazak Hrvatske u EU prvog srpnja ove godine, za ovu zemlju će predstavljati važan povijesni događaj, ali i za cijeli region Zapadnog Balkana. Osim što će dati podstreka ostalim državama regije, pomjeranje granice EU na Hrvatsku, uvjetovat brojne promjene unutar ove zemlje, ali i za njene istočne susjede. Uglavnom su administrativno-ekonomske prirode ali ima i političkih.
Ulaskom Hrvatske u Europsku uniju, Europa, 1. srpnja, stiže na granice Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore. Iako to još uvijek neće biti “tvrda” schengenska granica, na snagu stupaju viši standardi i nova regulativa u putničkom i robnom prometu. Posljedice nove europske granične karte najviše će osjetiti proizvođači poljoprivredno-prehrambenih proizvoda u Bosni i Hercegovini i Srbiji, ali još više u samoj Hrvatskoj koja, ulaskom u Europsku uniju, gubi povoljan položaj na tržištu CEFTA-e. 
Na koji se način Hrvatska sprema za promjenu odnosa s regionalnim susjedima i što je posebno u fokusu, najprije u odnosima s BiH, s kojom ima najdužu granicu, te najintenzivnije gospodarsko-političke odnose, analiziralaAnkica Barbir Mladinović u tekstu Hrvatska i susjedi nakon 1. srpnja: Nova pravila robne razmjene .
BiH je sa zakašnjenjem počela s pripremama za ulazak Hrvatske u EU. No, u posljednja četiri mjeseca ipak su neki pomaci napravljeni. Jedan od prioritetnih uvjeta je završetak graničnih prijelaza Bijača i Gradiška preko kojih će BiH moći izvoziti svoje proizvode. Nadležni tvrde da će prijelazi biti završeni do 1.srpnja ove godine.
S druge strane, poljoprivrednici upozoravaju da se nije dovoljno radilo na poticaju i zaštiti domaće proizvodnje što će bosanskohercegovačke proizvode i dalje diskreditirati na europskom tržištu, navodi Mirna Sadiković u tekstuBiH uglavnom nespremno dočekuje ulazak Hrvatske u EU .
Za razliku o administrativnih i gospodarskih pitanja koje Hrvatska treba regulirati s BiH, Hrvatska sa Srbijom ima i određenih otvorenih političkih pitanja.
No kruna na putu euro-integracija Hrvatske, njeno članstvo EU, Srbiji, vjeruju tamošnji gospodarstvenici, ostavlja prostor za ekspanziju trgovine u regiji, ali je pitanje može li odlučnije pristupiti rješavanju problema koji ozbiljno opterećuju odnose dvije države, a koji se mogu ispriječiti na putu Srbije ka EU.To su, prije svega, pitanje granica i uzajamnih tužbi pred Međunarodnim sudom pravde, podsjeća Milan Nešić u tekstu Izlazak Hrvatske iz CEFTA-e prilika za Srbiju .
Formalno-pravno, Crna Gora i Hrvatska imaju jedno otvoreno političko pitanje, a to je Prevlaka. No već više od desetljeće, potpisivanjem privremenog sporazuma, ostavljen je prostor za dugoročno rješavanje pitanja koje, iako otvoreno, ne opterećuje odnose dvije zemlje.
Posljednjih su se dana čuli prijedlozi s obje strane da pitanje Prevlake treba rješavati odmah po ulasku Hrvatske u EU. Šef crnogorske diplomacije, Igor Lukšić, rekao je na nedavnom saslušanju u Skupštini tim povodom, da bi optimalno rješenje za Prevlaku bio bilateralni sporazum između Crne Gore i Hrvatske. A kako je tada navedeno, razmatrana su još tri potencijalna načina za rješavanje pitanje Prevlake – preko Međunarodnog suda u Hagu, međunarodne arbitraže i Izjave o namjerama. Formirana je i radna skupina koja treba usuglasiti jedinstvene stavove Skupštine, koje bi zatim razmotrila i Vlada, sve u cilju jačanja pozicija Crne Gore u procesu razgraničenja s Hrvatskom.
Prevlaka dakle ostaje za naknadno rješavanje. Sada su u fokusu ekonomske i turističke teme, za koje se pretpostavlja da će od 1. srpnja doživjeti značajnije izmjene, bilježi Esad Krcić u tekstu Crna Gora poslije ulaska Hrvatske u EU: Turizam prvi na udaru.
- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Prekid transporta ruskog plina kroz Ukrajinu mogao bi preopteretiti terminal na Krku

Hrvatski LNG terminal na otoku Krku mogao bi preuzeti ključnu ulogu u opskrbi plinom za Srednju Europu ako Ukrajina...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -