Utemeljitelj “WikiLeaksa” Julian Assange pojavit će se u javnosti kada se oporavi od zatvora i pravne bitke protiv izručenja Sjedinjenim Državama, rekla je njegova supruga Stella Assange.
– Julian me zamolio da svima zahvalim. Želio je biti ovdje, ali morate razumjeti kroz što je prošao. Treba mu vremena, mora se oporaviti, a to je proces. Molimo vas dajte nam prostora i privatnosti, da nađemo svoje mjesto, rekla je Assange televiziji ABC.
Istaknula je da će Assange odabrati vrijeme kada će se obratiti javnosti.
Assange je istaknula da će njezin suprug nastaviti braniti ljudska prava “jer je to dio njega”.
– On je vrlo principijelan i ostaje principijelan i neustrašiv, dodala je Assanžova.
Zrakoplov u kojem je bio osnivač WikiLeaksa sletio je ranije danas u australsku prijestolnicu Canberru, čime je okončana njegova 14-godišnja pravna bitka.
Assange je prethodno priznao krivnju za kršenje Zakona o špijunaži na sudu na američkom pacifičkom otoku Saipan, prema sporazumu s američkim Ministarstvom pravosuđa.
Postigao je dogovor s američkim vlastima o priznanju krivnje u zamjenu za nepodnošenje daljnjih kaznenih prijava. Sud mu je priznao godine provedene u britanskom zatvoru i potom ga pustio.
Assange je proveo pet godina u zatvoru “Belmarsh”.
Filozofska Analiza: Zašto je USA Postigla Nagodbu s Assangeom?
Julian Assange, osnivač WikiLeaksa, postao je simbol borbe za transparentnost i slobodu informacija, ali i kontroverzna figura zbog načina na koji je razotkrio povjerljive dokumente. Nakon što je SAD postigla nagodbu s Assangeom, taj čin bi mogao biti analiziran kroz nekoliko filozofskih perspektiva: pragmatizam, politički realizam, etika, i pojam slobode informacija.
Pragmatizam
Pragmatizam, kao filozofski pristup koji vrednuje praktične posljedice i efikasnost, nudi jedan pogled na ovu situaciju. Postizanje nagodbe s Assangeom može se smatrati pragmatičnim potezom jer bi izbjeglo dugotrajan i kontroverzan sudski proces koji bi mogao dodatno polarizirati javnost i uzrokovati međunarodne napetosti. Umjesto toga, nagodba može omogućiti fokusiranje na druge bitne aspekte sigurnosti i diplomacije.
Politički Realizam
Iz perspektive političkog realizma, koji naglašava moć i nacionalni interes kao ključne faktore u međunarodnim odnosima, nagodba bi mogla biti viđena kao potez koji štiti američke interese. Procesuiranje Assangea moglo bi ugroziti odnose s drugim zemljama, otvoriti rasprave o dvostrukim standardima u tretmanu zviždača i novinara, te potencijalno razotkriti još više osjetljivih informacija tijekom suđenja.
Etika i Pravda
Etika igra ključnu ulogu u razmatranju ovog slučaja. Postoje pitanja o pravdi i moralnom integritetu američkog pravosudnog sustava. Nagodba bi mogla biti viđena kao način da se osigura određeni oblik pravde bez drakonskih kazni koje bi mogle biti percipirane kao nepravda, kako u domaćem, tako i u međunarodnom kontekstu. Ovo bi također moglo biti viđeno kao prepoznavanje važnosti zviždača i njihovu ulogu u očuvanju demokracije i transparentnosti.
Sloboda Informacija
Sloboda informacija je temeljni princip demokratskih društava. Assangeov rad kroz WikiLeaks otvorio je pitanje balansa između nacionalne sigurnosti i prava javnosti na informacije. Nagodba bi mogla signalizirati priznanje da, iako postoje granice slobode informacija, potpuno suzbijanje takvih aktivnosti može biti kontraproduktivno za demokratske vrijednosti.