POSUŠJE – Predstavnici Bosne i Hercegovine i EUROPOL-a dovršili su prošlog mjeseca pregovore o sporazumu o operativnoj i strateškoj suradnji. Sporazum bi se trebao i službeno potpisati do ljeta ove godine. Sporazum sadrži odredbe kojima se uređuje razmjena informacija i drugi oblici suradnje i komunikacije s europskom policijskom institucijom. BiH će sad imati institucionaliziranu suradnju s ključnom agencijom za borbu protiv kriminala EU-a.
Kočio MUP RS-a
Ovim sporazumom će biti proširena suradnja u borbi protiv teških oblika međunarodnog kriminala, a posebno terorizma i drugih vidova kriminala, primjerice pranja novca. Glasnogovornik Izaslanstva Europske unije u BiH Andy McGuffie naglašava kako veća međunarodna suradnja znači manje mjesta za skrivanje kriminalaca. Riječ je o osobama kako iz zemalja članica EU-a koji bi se eventualno skrili ili se kriju u BiH tako i iz BiH koji pred bh. policijom bježe ili su pobjegli u Europu.
– Operativni sporazum između EUROPOL-a i BiH doprinijet će učinkovitijoj borbi protiv prekograničnog kriminala kroz ojačanu suradnju s EUROPOL-om, kao i kroz razmjenu osobnih podataka – ističu iz Europske komisije.
Pomoćnik ministra sigurnosti BiH Bakir Dautbašić, koji je izravno bio uključen u pregovore s europskom policijskom institucijom, u izjavi za Dnevni list kaže kako je BiH godinama imala strateški dogovor s EUROPOL-om, potpisan prije više od sedam godina. Sljedeća stepenica bio je operativni dogovor.
– On je mogao davno biti potpisan, no imali smo problem unutar BiH gdje nismo imali subordinaciju između naših policijskih agencija i ministarstava. MUP Republike Srpske imao je brojne primjedbe – kaže Dautbašić. Na jednom od sastanaka koordinacije ministara unutarnjih poslova i sigurnosti došlo se do kompromisnog rješenja da bi se konačno početkom prosinca prošle godine u središtu EUROPOL-a u Haagu došlo do teksta sporazuma.
Razmjena informacija
Sam operativni sporazum podrazumijeva najveći mogući stupanj suradnje između BiH i EUROPOL-a, budući da naša zemlja nije članica EU-a.
– Ključna točka sporazuma je razmjena operativnih podataka između BiH i EUROPOL-a, posebno onih koji su potrebni zemljama EU-a. Riječ je o informacijama koje se, primjerice, tiču potraga za ljudima, operativnih informacija, svega onog što može biti od koristi zemljama EU-a, ali isto tako i BiH – kaže Dautbašić koji ističe kako je EUROPOL, u usporedbi s INTERPOL-om, puno “operativnija” agencija u smislu razmjene operativnih informacija koje su vezane za sama kaznena djela. Riječ je o konkretnim informacijama na konkretan upit ili iz BiH ili iz neke zemlje članice EU-a, odnosno EUROPOL-a. Riječ je o svim kaznenim djelima s međunarodnim aspektom, od terorizma preko trgovine ljudima, pranja novca, “cyber-kriminala”… odnosno “sofisticiranijim” oblicima kriminalnih aktivnosti.
– Pranje novca je danas internacionalizirana pojava. Trgovina ljudima, kao što vidimo, nije vezana za samo jednu državu. Danas imamo fenomene koji se ranije nisu događali pa imamo trgovinu ljudima iz EU-a u našoj zemlji – navodi Dautbašić.
Sporazum dogovoren u posljednjem trenutku
Na sporazum o operativnoj suradnji čekalo se više godina, a on je krajem prošle godine konačno i ispregovaran, u posljednjem trenutku, jer od ove godine imamo nove procedure EU-a pa bi se još vremena izgubilo. Točno se ne zna datum potpisivanja, no svakako se očekuje do sredine ove godine. Čeka se suglasnost EUROPOL-a na tekst, a potom slijedi procedura u BiH.
Časnici EUROPOL-a stižu u svoj ured u BiH
BiH imat će jednog ili dva časnika za vezu u sjedištu EUROPOL-a u Haagu. Isto tako, i EUROPOL će imati svoj ured i svoje časnike za vezu u Sarajevu, vjerojatno u prostorima Direkcije za koordinaciju policijskih tijela u BiH, no to još nije odlučeno. Budući da mi imamo fragmentiran policijski sustav, odredit će se “točka kontakta”, odnosno neće svaka policijska agencija moći sama komunicirati s EUROPOL-om kao što ni EUROPOL neće komunicirati izravno s nekom bh. policijskom agencijom. Ona će vjerojatno biti u Ministarstvu sigurnosti BiH.
BiH već sudjeluje u zajedničkim akcijama
BiH već radi s EUROPOL-om na strateškoj bazi, no naša zemlja ima i već bilateralne sporazume pojedinačno sa zemljama EU-a. Mnoštvo akcija već je zajednički urađeno. Primjerice, u zajedničkoj policijskoj akciji, čiji je cilj bilo razbijanje međunarodnog lanca organiziranog kriminala povezanog s trgovinom ljudima radi prostitucije, više od tisuću policijskih službenika provelo je u studenome u Njemačkoj i Austriji operaciju “Ezel”. U akciji su sudjelovali i deseci pripadnika Državne agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA). Zajedno s kolegama iz Njemačke i Austrije, oni su sudjelovali u pretragama i zapljenama u više objekata u Sanskom Mostu.
Potpisan i ugovor s CEPOL-om
Da se institucionalna suradnja između BiH i europskih policijskih agencija pojačava, govori i sporazum između BiH i Europske visoke policijske škole (CEPOL). Riječ je o agenciji EU-a namijenjenoj obuci policijskih službenika te osobito jačanju kapaciteta agencija za provedbu zakona za odgovor na prijetnje koje se neprekidno razvijaju, posebice se usredotočujući na one s europskom – ili prekograničnom –dimenzijom, kao sto su krijumčarenje droga ili terorizam.