U okviru instrumenata pretpristupne pomoći za BiH od 2007. do 2013. alokacija za BiH je iznosila oko 502 milijuna eura, a prema podacima Delegacije EU u BiH iz prošle godine od ovog iznosa je ugovoreno bilo 94 posto i isplaćeno 92 posto sredstava, kažu u Direkciji za europske integracije BiH.
Prema njihovim podacima, ukupna alokacija za državne pakete IPA II za razdoblje 2014-2020. godina je 552 milijuna eura, a u taj iznos uključeni su i program za civilno društvo, pomoć za poplave i regionalni program stambenog zbrinjavanja. “Državni paketi IPA II od 2014. do 2017, za koje je vrijednost alokacije oko 218 milijuna eura, su u različitim fazama ugovaranja i isplate, a to u BiH obavlja Delegacija EU”, naglasili su oni, pišu Nezavisne novine.
Podsjetili su da će u ovoj godini biti potpisan i financijski sporazum za IPA II 2018. od 71,28 milijuna eura, nakon čega će i ta sredstva biti na raspolaganju za ugovaranje.
“U tijeku je programiranje odnosno priprema projektnih prijedloga za pakete IPA 2019. i IPA 2020, za koje alokacija iznosi 179,4 milijuna eura”, naglasili su oni.
Dodali su da u tekućem proračunskom razdoblju EU sudjeluje u šest programa teritorijalne suradnje.
“Njihov dosadašnji rezultat je više od 80 projekata koji uključuju partnere iz BiH, dok je sudjelovanje BiH u ovim programima u razdoblju od 2017. do 2013. rezultiralo s više od 200 projekata u koje su uključeni partneri iz BiH”, rekli su iz Delegacije EU u BiH.
U Centrima civilnih inicijativa (CCI) BiH, pak, kažu da situacija nije crno-bijela, jer se mora uzeti u obzir dio novca koji bi BiH mogla dobiti, a nikad ni ne bude dodijeljen pošto nema kvalitetnih projekata. Imajući taj podatak na umu, kažu da se iskoristivost bh. projekata iz IPA može u najboljem slučaju smatrati polovičnom.
Navode nekoliko primjera kada je novac otkazivan BiH zato što na vrijeme nisu izvršene neophodne obaveze.
“Recimo, ako neka zemlja programirana i planirana sredstva ne povuče bilo zbog neispunjavanja uvjeta za dobivanje istih ili iz nekih drugih razloga, EU sredstva preusmjerava na drugu stranu”, kažu oni.
Kako navode, s obzirom na to da je BiH pretrpjela razornu štetu u poplavama 2014. godine, veliki dio sredstava koja nisu iskorištena zbog nedostatka projekata u IPA komponentama preusmjeren je za saniranje posljedica od poplava pa je tako, usprkos lošim projektima ili nedostacima adekvatnih strategija, novac “spašen” i ostao je iskorišten u BiH.
Stručnjaci, također, kažu da je spas za BiH bio i u tome što fondove u njeno ime vodi Delegacija EU. Da je primijenjen normalni decentralizirani sustav upravljanja fondovima, BiH bi bila suočena s dodatnim izazovima da izdašne europske fondove iskoristi za svoj razvoj.
I u DEI BiH priznaju da problemi postoje, ali da se stupnjevito rješavaju. Recimo, ističu da je korištenje IPA II bilo direktno vezano za usvajanje državnih sektorskih strategija.
“Zbog nedostatka ovih strategija za određene sektore alokacija IPA II za BiH je u početku bila umanjena i ograničena na razdoblje 2014-2017. godina. S usvajanjem cjelodržavnih strategija za sektore kao što su promet , ekologija, energija i poljoprivreda i ruralni razvoj, BiH je dobila pristup sredstvima IPA II i u ovim oblastima te je i ukupna alokacija IPA II za BiH povećana”, naglasili su oni./HMS/