Ponedjeljak, 18 studenoga, 2024

Seksualno nasilje u sukobu je osjetljivo političko pitanje u BiH

Vrlo
- Advertisement -

Seksualno nasilje u sukobu ostaje osjetljivo političko pitanje u Bosni i Hercegovini i mali je napredak postignut na uspostavljanju sveobuhvatnog sustava podrške žrtvama, naglašeno je u godišnjem izvještaju generalnog tajnika Ujedinjenih naroda o seksualnom nasilju u sukobu koji je predstavljen Vijeću sigurnosti UN-a.

”Vlasti su izrazile namjeru da se pozabave tim pitanjem, ali su se primarno fokusirale na procesuiranje slučajeva, a ne na širi raspon potreba. Nedostatak podrške odnosi se i na djecu koja su rođena nakon silovanja u ratu, a koja se suočavaju s posebnim rizikom stigmatizacije, odbacivanja i lošeg društveno-ekonomskog statusa. Stigmatizacija i ekonomska marginalizacija samih žrtava silovanja ostaje problem”, stoji u izvještaju.

Generalni tajnik UN-a Ban Ki-moon apelirao je na relevantne vlasti u BiH da usklade zakonodavstvo i politike djelovanja da bi se prava na reparacije žrtava seksualnog nasilja u sukobu dosljedno prepoznala, kao i da alociraju financijska sredstva za ovu svrhu.

On je dodatno pozvao na zaštitu i podršku žrtvama koje učestvuju u sudskim postupcima putem mehanizama besplatne pravne pomoći, psihosocijalnih i zdravstvenih usluga te programa ekonomskog osnaživanja.

Dok se ova vrsta nasilja događa u mnogim sredinama, UN-ov izvještaj se fokusira na 19 zemalja za koje su dostupne pouzdane informacije. Obuhvata 13 konfliktnih i pet post-konfliktnih oblasti, kao i jednu dodatnu oblast, u periodu od januara do prosinca 2014. godine.

U izvještaju se ističu poduzete aktivnosti i izazovi s kojima se zemlje suočavaju pokušavajući da zaštite civilno stanovništvo od takve vrste nasilja, priopćio je danas UNDP.

Izvještaj također sadrži posljednje informacije o naporima sistema UN-a, uključujući putem među-agencijske mreže UN-a protiv seksualnog nasilja u sukobu, kao i o tehničkoj pomoći i sadrži preporuke o unaprijeđeniju zajedničkih napora protiv ovakvih zločina.

Tim UN-a (agencije UN Women, UNDP, IOM I UNFPA), u koordinaciji s partnerima u vlasti i institucijama, pokrenuo je zajednički projekt da bi se adresiralo naslijeđe seksualnog nasilja u sukobu, koji ima u cilju da poboljša naknade žrtvama identificirajući potrebe i kapacitete, unaprjeđujući pristup pravdi i smanjujući stigmatizaciju.

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

TKO ZAPRAVO DIKTIRA PRAVILA IGRE? Promjena tona europskih novinskih agencija prema političarima je fascinantno brza nakon Trumpa

Trump je pobijedio. Meloni je odjednom postala spasiteljica Europe. Barem što se tiče Reutersa, čitaj HINA-e, koja prepisuje od...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -