Oni koji neće i koji ne žele s nama razgovarati, oni nisu predmet našeg interesa i to je sad stvar države kako će postupiti, da li će ih zatvoriti, rasformirati i slično, rekao je Husein ef. Smajić
Islamska zajednica (IZ) u BiH neće se više baviti paradžematima koji su odbili da joj se pridruže, a na potezu je država, koja sad ima jedinu nadležnost nad njima. To je za “Nezavisne” rečeno u IZ u BiH nakon što je prije nekoliko dana objavljeno da je u proteklom razdoblju obavljen razgovor s predstavnicima 38 ilegalnih džemata, od čega ih je tek 14 pristalo na uključenje u legalne tokove.
“Za one koji nisu pristali da se integriraju, mi i dalje ostavljamo otvorena vrata. Ali, uistinu, oni koji neće i koji ne žele s nama razgovarati, oni nisu predmet našeg interesa i to je sad stvar države kako će postupiti, da li će ih zatvoriti, rasformirati i slično “, rekao je Husein ef. Smajić , zamjenik reis-ul-uleme. U suštini, to znači da se IZ u BiH ograđuje od svih eventualnih incidenata i ostalih aktivnosti koje se provode u okviru ilegalnih džemata.
Uglavnom, u takvim objektima održavaju se vjerski skupovi koji nisu legalni i država ih stoga, kako je rekao Smajić, mora zatvoriti.
“Mi ne polažemo više račun nikome kada je riječ o dešavanjima u tim skupinama. To nije naša stvar”, poručio je Smajić.
Da su na potezu organi BiH ističe i Predrag Ćeranić , stručnjak za sigurnost, koji je za agenciju Srna ocijenio da je učinak višemjesečnih pregovora IZ u BiH sa čelnicima paradžemata više nego skroman, te da je krajnje vrijeme da reagiraju bh. institucije.
“Mogućnosti je više nego skroman jer je ukupno obavljeno 38 razgovora s predstavnicima paradžemata, od kojih je 14 prihvatilo potpisati protokol o priključenju IZ u BiH, dok su predstavnici 22 paradžemata to odbila, a dva su se potpuno odvojila od Islamske zajednice”, izjavio je Ćeranić.
Da se integriraju u IZ u BiH odbio je i dobro znani paradžemat Ošve, kod Maglaja, ali i famozno leglo vehabija Gornja Maoča, na području općine Srebrenik. Iz policije uvjeravaju da u Gornjoj Maoči problema nema.
“Što se tiče Gornje Maoče, policijska patrola ih redovito obilazi. Baš sam pričao s komandirom na tu temu i stanje je, kada je riječ o sigurnosti, dobro”, rekao je za “Nezavisne” Izudin Šarić , glasnogovornik MUP-a TK.
Islamska zajednica u BiH obavezala je zimus glavne imame da razgovaraju s organizatorima i predvodnicima paradžemata, te ih posavjetuju da je njihovo djelovanje štetno za islam i muslimane u BiH, kao i da ih pozovu da se uključe u rad i aktivnosti džemata pri IZ.
Ipak, dakle, još više od 20 paradžemata ostalo je da djeluje kao i do sada, au međuvremenu, kako su “Nezavisne” već pisale, došlo je i do jačanja nove vjerske strukture selefijske stanovništva. Ona je upravo rezultat podjela unutar najbrojnije selefijske frakcije u BiH, gdje je, kako saznajemo, došlo do suprotstavljenih stavova kada je riječ upravo o suradnji sa IZ u BiH.