Prema novom izvještaju, Sam Altman je u procesu prikupljanja sredstava za mrežu fabrika za proizvodnju poluprovodnika, u sklopu trke vrijedne više milijardi dolara za čipovima – tehnologijom od suštinskog značaja za proizvodnju potrošačkih dobara i proizvoda vještačke inteligencije.
Altman razgovara sa potencijalnim velikim investitorima koji bi pomogli u finansiranju mreže fabrika za proizvodnju čipova, izvještava Bloomberg, pozivajući se na neimenovane izvore upućene u razgovore.
Investicioni fondovi poput tehnološke grupe G42 sa sjedištem u Abu Dabiju i grupe SoftBank sa sjedištem u Tokiju neki su od subjekata koji komuniciraju sa Altmanom u vezi sa projektom, dodaje Bloomberg, napominjući da bi uključivao vodeće proizvođače čipova.
Detalji o ciljevima Altmanovog projekta u ranim fazama su oskudni, mada njegov potencijalni uspjeh može imati ulogu u trajnom ratu za čipovima između SAD i Kine, obje zemlje koje pokušavaju da jačaju proizvodnju čipova za primjenu u sektorima vještačke inteligencije, vojnih i potrošačkih dobara.
Nije jasno gdje bi se fabrike čipova nalazile, ali njihovo otvaranje u SAD moglo bi da pomogne snazi američke proizvodnje, s obzirom na to da trenutno proizvodi oko 12% svjetskih količina čipova i snažno se oslanja na outsorsing kao mjeru smanjenja troškova.
Projekat Altmana vjerovatno bi se ostvario uz rastuću potražnju za čipovima na kratki ili srednji rok, kako upotreba poluprovodnika u vozilima raste, i nastavljaju se geopolitički trgovinski rizici, prema podacima S&P Global.
OpenAI, G42 i SoftBank nisu odmah odgovorili na zahtjev Forbesa za komentar.
Zarada od poluprovodnika iznosila je 48 milijardi dolara u novembru, izvještava Bloomberg. To predstavlja povećanje od 5,3% u odnosu na prethodnu godinu.
Poluprovodnici su mali moduli, procesori i drugi tipovi čipova koji se nalaze u elektronici poput automobila, medicinskih uređaja, računara, oružja, telefona i sistema za čistu energiju. SAD je uložio milijarde dolara u industriju poluprovodnika, pri čemu su desetine kompanija, uključujući Intel i Qualcomm, obećale gotovo 200 milijardi dolara za projekte proizvodnje čipova između 2020. i 2023. godine, izvjestio je New York Times.
Predsjednik Joe Biden potpisao je Zakon o čipovima i nauci 2022. godine, kojim će biti usmjereno 280 milijardi dolara tokom narednih 10 godina u istraživanje i razvoj, proizvodnju i obaveze lanca snabdijevanja poluprovodnicima. Administracija Bidena takođe je uvela ograničenja izvoza čipova i alata za proizvodnju čipova u Kinu kako bi se odgovorilo na zabrinutost vlade oko vojnih i projekata razvoja vještačke inteligencije Pekinga. Kina, koja ima prednost jer posjeduje obilje prirodnih resursa potrebnih za proizvodnju čipova, mogla bi se suočiti s dodatnim ograničenjima ove godine, navodi NBC News, pozivajući se na Dena Hatechesona, potpredsjednika i višeg istraživačkog saradnika u firmi TechInsight.