Subota, 23 studenoga, 2024

Ruski znanstvenici stvaraju samoprilagodljivu umjetnu inteligenciju

Vrlo
- Advertisement -

Kaže se da je novi model umjetne inteligencije razvijen u Rusiji sposoban sam učiti nove radnje

Skupina ruskih znanstvenika razvila je novi model umjetne inteligencije sposoban za samoprilagodbu novim zadacima i kontekstu bez dodatnog uplitanja ljudi.

Model je omogućio razvojnim programerima da prevladaju jedno od ključnih ograničenja u kontekstualnom strojnom učenju, rekao je tim iz T-Bank (bivše Tinkoff Bank) AI Research Lab i Moskovskog instituta za istraživanje umjetne inteligencije (AIRI) u radu objavljen na internetu.

Prethodno postojeći modeli, iako su bili sposobni naučiti izvršavati nove zadatke kada su dobili dovoljno podataka, još uvijek su bili ograničeni unaprijed definiranim i fiksnim skupom radnji, objasnili su istraživači. Uvođenje novog “prostora djelovanja” tada bi zahtijevalo novi skup podataka, često prilično opsežan, kao i ponovno učenje modela. Ovo bi ograničenje učinilo ponovnu prilagodbu skupim pothvatom za neke primjene, rekli su.

Tim je uzeo specifičan model strojnog učenja pod nazivom Algorithm Destillation (AD) i dodatno ga modificirao kako bi ispunio postavljeni cilj. AD metoda trenira umjetnu inteligenciju za izvršavanje zadataka autoregresijskim predviđanjem radnji dok koristi skup podataka o povijesti učenja kao kontekst.

Ruski model nazvan je ‘Headless-AD’ i predstavljen na Međunarodnoj konferenciji o strojnom učenju u Beču ovaj tjedan.

Pristup Headless-AD znači da je model stekao sposobnost učenja i implementacije novih radnji kao odgovor na nove zadatke bez potrebe za dodatnim unosom ili ponovnim učenjem od strane čovjeka.

Prema timu, njihova umjetna inteligencija bila je sposobna izvesti pet puta više radnji nego što je u početku naučeno. Istraživači kažu da bi ovo moglo imati široku primjenu od svemirskih tehnologija do pametnih kućnih pomoćnika.

Takav bi se model mogao podučiti nekim osnovnim radnjama na generaliziranim podacima i zatim prilagoditi specifičnim uvjetima određenog konteksta, prema izvješću tima. Neki ruski mediji tada su sugerirali da bi novi model umjetne inteligencije mogao biti dovoljno pametan da prođe takozvani ‘test kave’ koji je navodno pao na sada već poznatom ChatGPT-u.

Prvi koji je iznio suosnivač Applea Steve Wozniak, test zahtijeva da stroj s umjetnom inteligencijom “uđe u prosječno američko kućanstvo i otkrije kako kuhati kavu, uključujući identificiranje aparata za kavu, otkrivanje čemu služe gumbi, pronalaženje ormarića za kavu , itd.”

Problem za većinu AI-a je taj što, iako prosječna kućanstva imaju mnogo toga zajedničkog, ipak su sva ponešto različita, što bi obično zahtijevalo da stroj s umjetnom inteligencijom bude podučen na određenom skupu podataka koji se odnosi na određeno kućanstvo kako bi ondje mogao obaviti zadatak.

Obavljanje istog zadatka u novom kućanstvu zahtijevalo bi ponovno učenje na novom skupu podataka. Međutim, samoprilagodljiva ruska umjetna inteligencija potencijalno bi mogla biti dorasla zadatku, sugeriraju izvješća.

- Advertisement -

3 KOMENTARI

guest

3 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

HERCEGOVSKI I VATIKANSKI PONOS: Tko je Fra Mladen Vukšić, koji je upravo postao Kotorski biskup?

  U katedrali sv. Tripuna, usred Kotora, grada čija je povijest duža od prosječnog pamćenja o politici, mons. Mladen Vukšić...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -