Srijeda, 16 listopada, 2024

Rio Tinto će se ipak kopati? Skupština Srbije odbacila prijedlog oporbe o zabrani istraživanja litija i bora

Vrlo

Skupština Srbije je u četvrtak, glasovima vladajuće većine, odbacila prijedlog oporbe da se zabrane daljnja istraživanja i rudarenje litija i bora na cijelom teritoriju države. Ova odluka može potaknuti nove prosvjede protivnika eksploatacije tih minerala, koji se protive štetnom utjecaju na okoliš.

Nakon četverodnevne rasprave, prijedlog je odbačen tijesnom većinom — sa 128 glasova, od 214 nazočnih zastupnika u parlamentu s 250 mjesta. Izmjene zakona predložilo je 86 zastupnika iz lijeve i desne oporbe, koji su se prvi put ujedinili protiv projekta međunarodne rudarske korporacije Rio Tinto, koji planira rudarenje litija u plodnom poljoprivrednom području Jadra na zapadu Srbije. Ovaj projekt privlači interes Europske unije, osobito Njemačke, uz potporu nekih američkih dužnosnika.

Srbija je 19. srpnja potpisala Memorandum o razumijevanju s EU-om o strateškom partnerstvu u vezi s održivim sirovinama, proizvodnjom baterija i električnim vozilima. Njemački kancelar Olaf Scholz i srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić prisustvovali su tom samitu, što je dodatno pojačalo politički značaj projekta.

Oporba i ekološki aktivisti, pod parolom “Nećete kopati”, nastoje se suprotstaviti ovom projektu, upozoravajući na dugoročne i nepopravljive štete za lokalno poljoprivredno stanovništvo i okoliš, uključujući vodu, zemlju i zrak.

Tisuće ekoloških aktivista, građanskih udruga i pokreta već više od dvije godine čine široku frontu protiv projekta. Masovni prosvjedi, koji su uključili stotine tisuća ljudi, primorali su srbijansku vladu da ga privremeno obustavi. Premijerka Ana Brnabić, sada predsjednica Skupštine, izjavila je tada da je projekt Jadar zaustavljen.

Nakon izbora u prosincu prošle godine, nova vlada ponovno je oživjela projekt, optuživši oporbu za politizaciju teme, uz tvrdnju da rudnik neće biti otvoren dok studija izvedivosti ne potvrdi njegovu sigurnost za okoliš i zdravlje ljudi.

Nasuprot vladinim obećanjima o transparentnom procesu, protivnici projekta i neki stručnjaci tvrde da su vladajući u “duboko koruptivnom” odnosu s Rio Tintom i da krše Ustav te zakone o zaštiti okoliša.

“Borba neće prestati,” poručili su ekološki aktivisti nakon sjednice parlamenta, ističući da ishod ne smatraju porazom, već poticajem za daljnje akcije.

Odbacivanje prijedloga o izmjenama zakona pok Coincided s posjetom američkog podtajnika za ekonomski rast, energetiku i okoliš Josea Fernandeza, koji je izjavio da će projekt Jadar donijeti prednosti Srbiji, uz naglasak na važnost poštivanja visokih standarda zaštite okoliša.

Prema informacijama agencije Reuters, projekt Jadar u zapadnoj Srbiji, vrijedan oko 2,4 milijarde dolara, mogao bi zadovoljiti do 90 posto trenutnih potreba Europe za litijem, čime bi Rio Tinto postao vodeći proizvođač ovog minerala. Srpski ministar Siniša Mali također je istaknuo da bi projekt mogao povećati BDP Srbije za 16 posto.

Međutim, nedavna studija srbijanskih ekonomista sugerira da bi uz skromnu rudnu rentu prihod od projekta mogao iznositi samo 2,6 eura po glavi stanovnika. Rio Tinto negira ove tvrdnje, ističući da bi Srbija mogla prihodovati više od 180 milijuna eura godišnje samo od poreza i rudne rente, što predstavlja oko jedan posto trenutnog državnog proračuna.

- Advertisement -

3 KOMENTARI

guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

3 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

NE PONOVILO SE: Kad bi sve utakmice bile kao ova životni vijek Hrvata znatno bi se skratio

Utakmica u Varšavi: spektakl, drhtanje, i podsjetnik da u sportu, kao i u životu, ponekad ostaneš na rubu ponora,...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -