Nedjelja, 22 prosinca, 2024

Radio Drvar u miru Srbima što Radio Posušje nekad Hrvatima

Vrlo
- Advertisement -

Riječi spikera s Radio Drvara najavljuju nadu da se srpski glas još uvijek čuje u Livanjskom kantonu, a ovaj medij, baš kao i povratnici u FBiH, teško opstaje u teškim vremenima, ali se prkosno i odlučno bori za svjetliju budućnost, kako svoju, tako i Srba u Glamoču, Grahovu i Bosanskom Petrovcu.

Za ovaj radio, koji se prvi put oglasio početkom lipnja 1974. godine, govorili su brojni dužnosnici, kao i umjetnici, sportaši, ali i obični ljudi koji svakodnevno vode borbu za opstanak na svojim vjekovnim ognjištima.

Kolektiv Radio Drvara, jedinog srpskog medija u Federaciji BiH (FBiH) koji cjelodnevno emitira program na srpskom jeziku, čine svega dva zaposlena.

Iako rade u vrlo teškim uvjetima, njih dvoje drže samo volja i želja da se glas srpskih Krajišnika i dalje čuje.

Ovaj medij svjedočio je brojnim previranjima i burnim događajima u proteklom razdoblju, profesionalno i nepristrano, što ga je očuvalo u medijskom prostoru.

Urednica, spikerica i novinarka Radio Drvara Jelena Dešić izjavila je za “Glas Srpske” da ovaj medij nastoji pratiti svaki događaj vezan uz srpski narod u povratničkim općinama, ali i prenijeti informacije iz Republike Srpske, Srbije, zemalja iz regije i svijeta.

– Unatoč tomu što smo dvočlani tim, trudimo se autentično, objektivno i vjerodostojno prikazati život u lokalnoj sredini. Često smo išli ispred vremena i događaja, nastojeći slušateljima pružiti potrebne informacije o događajima koji su smješteni u blisku budućnost, a predvidivi su – priča Dešićeva dodajući da ovaj suvremeni elektronički medij emitira 24 sata kvalitetnog programa, informativnog, edukativnog, obrazovnog, dokumentarnog, kulturnog, vjerskog, omladinskog, dječjeg, zabavnog, humanitarnog i sportskog, nastojeći zadovoljiti ukuse i potrebe slušatelja svih uzrasta.

U proteklih pet desetljeća bilo je, nastavlja ona, velikih uspona i padova, izazova i brojnih problema.

– Najčešći problemi su financijske prirode, često smo u situaciji da plaće kasne po nekoliko mjeseci, tekuće obveze se gomilaju, dugovanja rastu, a mi, unatoč svim tim pritiscima, ostajemo i vodimo bitku za opstanak. Početkom ove godine bili smo u situaciji da zbog nagomilanih dugova budemo ugašeni – kazala je Dešićeva.

U tom teškom trenutku, ruku spasa pružila je, prema njezinim riječima, Republika Srpska, točnije predsjednik Milorad Dodik, koji je radiju uputio financijsku pomoć dovoljnu da se spasi jedini srpski glas u FBiH, ali ipak nedovoljnu da riješe sve svoje probleme.

– Obratili smo se mnogima, kantonu, Federaciji, brojnim institucijama i kompanijama, ali odgovor još nismo dobili. Jedina nada za naš opstanak su Republika Srpska i Srbija, koje nas, vjerujem, nikada neće ostaviti i nikada neće dozvoliti da jedini srpski glas – Radio Drvar, u FBiH nestane. I ovom prilikom apeliram na našu Srpsku i Srbiju da nas nikada ne zaborave i pomognu Radio Drvaru koji je u izuzetno teškoj situaciji – poručila je Dešićeva.

Radio Drvar svakodnevno svojim vjernim slušateljima prenosi vijesti iz zemlje i svijeta, obavještava o velikim i važnim događajima u Drvaru, upoznaje ih sa svim značajnim informacijama.

– Često zbog loše i dotrajale opreme, stare nekoliko desetljeća, građani nisu u mogućnosti slušati Radio Drvar, jer dolazi do prekida u emitiranju programa. Tada nas zovu slušatelji iz sela kojima je to, vjerojatno, jedini način da dobiju informacije iz grada – kazala je ona.

Jedini izvor prihoda im je, nastavlja ona, općina Drvar, koja je i osnivač radija, ali i ona je u nezavidnoj financijskoj situaciji.

– Nismo u mogućnosti ulagati u opremu koja bi poboljšala uvjete rada i poslovanja. Naša oprema stara je nekoliko desetljeća. Da imamo mogućnosti samo pojačati predajnike novijom i kvalitetnijom opremom, sigurna sam da bi naš glas dopirao mnogo dalje – rekla je Dešićeva podsjećajući da je ovo jubilarno, 50. ljeto Radio Drvara.

I ovaj jubilej je, kaže, obilježen na simboličan način, a donacija ili neka financijska pomoć bili bi itekako dobrodošli da Radio Drvar koliko-toliko stane na noge.

– Pet desetljeća je iza nas, ali vjerujem da će ih biti barem još toliko i pred nama, jer Radio Drvar će opstati na medijskom nebu. Nekako vjerujem da ćemo u godinama ispred nas imati bolje uvjete rada, više zaposlenih i jaču podršku Srpske i Srbije, jer one su jamstvo opstanka Radio Drvara, ali i srpskog naroda u FBiH – naglasila je Dešićeva ističući da je ovaj medij, kao svjedok vremena i vjerodostojni kroničar događaja, bio i ostao u službi vjernih slušatelja.

Zaposlenici na jedinom srpskom mediju u FBiH, koji nema pomoć kantonalnih vlasti, ulažu sve napore kako bi se srpski glas i dalje čuo.

– Nikad nismo dobili ni marku od, primjerice, Vlade Livanjskog kantona, i to za nas ovdje predstavlja veliki pritisak – istaknula je Dešićeva.

Prvi i jedini glas s Radio Drvara koji dopire do ušiju slušatelja je, inače, glas diplomirane profesorice filozofije koja se novinarstvom bavi desetak godina. Novinarstvo je, kaže, njezin životni put.

– Moja misija je pomoći ljudima u rješavanju brojnih povratničkih problema – kazala je ona.

Mještani
Mještani Drvara i okolnih općina kažu da je Radio Drvar jedini medij iz okruženja kojem vjeruju, te da bez njega ne bi znali što se događa oko njih.

– Uz Radio Drvar, uz koji su odrasle mnoge generacije, radimo i živimo i dan-danas. Nama povratnicima mnogo znači, jer zahvaljujući radiju znamo što se događa kod nas, ali i u svijetu – kazala je Jadranka Adamović.

- Advertisement -

1 KOMENTAR

guest

1 Reakcija
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Prekid transporta ruskog plina kroz Ukrajinu mogao bi preopteretiti terminal na Krku

Hrvatski LNG terminal na otoku Krku mogao bi preuzeti ključnu ulogu u opskrbi plinom za Srednju Europu ako Ukrajina...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -