Ministrica vanjskih i europskih poslova Hrvatske je, nakon sjednice Vijeća ministara EU, komentirala zaključke o Bosni i Hercegovini i aktiviranje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. Ona je navela da je SSP jedna vrsta “generalne probe za EU, te da on uključuje mnoge uvjete koji su potrebni da bi se otvorili pregovori u pojedinim poglavljima”.
– Zaključci o Bosni i Hercegovinu su svi usvojeni bez rasprave. Međutim, u pripremnom dijelu je za Hrvatsku, naravno, ali i za sve ostale bilo važno da se jedini sporazum koji je ustanovljen i potpisan prije nego što je Hrvatska postala članice Europske unije a kojeg smo se mi morali pridržavati u odnosu na sve članice EU i one koje su ušle 2004, dakle naše susjede Mađarsku i Sloveniju, a radi se o tradicionalnoj trgovini, odnosno, o održavanju trgovine na određenoj razini. Taj Sporazum je, dakle ustanovljen prije našeg ulaska. Kada je Hrvatska ušla u EU, taj sporazum je protokolom prilagođen tako da uključuje i Hrvatsku, i ono što je bilo važno za nas je da se i u odluci o zaključcima o aktivaranju SSP-a sa BiH, uzme u obzir ta činjenica da je Hrvatska također obuhvaćena tim sporazumom o održavanju tradicionalne trgovine, da prema tome EU ima 28 a ne 27 članova. Kao što znate cijeli niz takvih Sporazuma se dodatno ili protokolima potvrđuju kad uđe nova članica, bez obzira na to što nove članice formalno preuzimaju sve obveze koje proizlaze iz dotadašnjih sporazuma koje je Europska unija potpisala, navela je ministrica vanjskih poslova Hrvatske Vesna Pusić, te dodala:
– Ovo je bio jedan takav slučaj te je i za to pronađeno rješenje ili formulacija i sada uključuje i Hrvatsku. Inače, Činjenica da se ta obveza nije primjenjivala je otprilike deset puta više koštala Bosnu i Hercegovinu nego Hrvatsku, što se izvoza tiče. Prema tome je logično da je bilo u interesu BiH da aktivira tu točku. Sada sa aktiviranjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju se to treba dogoditi.
Ministrica vanjskih poslova Hrvatske je prokomentarala zaključke ministara EU, koji kažu da od BiH očekuje da implementira sve uvjete, ali i to što se može dogoditi ako BiH ne ispuni te uvijete.
– Sve isto kao i za sve ostale zemlje Jugoistočne Europe koje su imale SSP. Dakle SSP je neka vrsta predvorja, ili generalne probe za pregovore o članstvu u EU. SSP uključuje mnoge uvjete koji su potrebni da bi se otvorili pregovori u pojedinim poglavljima. Dakle, to je jedna vrsta strukturirane pripreme za pregovre koji na red dolaze kasnije. Ako se ne ispunjavaju uvjeti, isto kao u pregovorima, cijeli proces se odugovlači, dakle, zaostaje, ne napreduje. U tom procesu možete biti tri, šest, deset godina. Možete i duže, kao u procesu pregovora, ustvari nema ograničenja. Sve ovisi o napretku zemlje i angažmanu na ispunjavanju uvjeta. Ono što je postignuto ovog momenta je da se SSP s BiH, dakle između EU i BiH, koji je stupio na snagu ali je zamrznut, je da se odmrzne te da se počne primjenjivati, drugim riječima da počne proces pregovaranja. Jer SSP je isto jedna vrsta pregovaranja, i većina zemalja počne pregovore a još ne ispunjava neke uvjete iz SSP-a. Kod nas je takav slučaj bio, ali praktički kod svih koji su u takvoj situaciji. Da se neki preduvjeti iz SSP-a se ispunjavaju i da se već jedanput počnu pregovori, a tempo apsolutno ovisi o zemlji s kojom se pregovara
Na pitanje novinara da li je rijšeno pitanje trgovinskih kvota, Pusić je odgovorila:
– Prvo nije istina da Hrvbatska gubi 70 milijuna bilo čega, na razini 4 milijuna eura što se BiH tiče. Bilo je i u slučaju sa Srbijom ali je taj problem riješen, to smo već ranije ispregovarali i Srbija je prihvatila. Nadam se da će sad s ovim početkom impementacije SSP-a sa BiH biti rješeno. Ali, nije rješeno. Ovako je sad sastavni dio zaključaka, može biti i sastavni dio bilo koje odluke, ali mora se faktički početi provoditi. Međutim, to je samo jedna prilagodba koja je sama po sebi razumljiva i normalna i da se radi o Danskoj najvjerojatnije ne bi ovoliko dugo razgovarali o tome, nego razgovaramo vjerojatno zato što smo iz iste regije, i vjerojatno zato što je Hrvatska posljednja zemlja koja je ušla u EU. Ali, mislim da je glavna vijest da se faktički počinje primijenjivati i odmrzavati SSP a i da se u vezi s tim i u tom kontekstu treba naviknuti da to nije samo pitanje dobre volje i političkog stava, nego je pitanje konkretnog ispunjavanja uvjeta. Ovaj je jedan od njih. Jedan od tisuća koje će doći na dnevni red, izjavila je Pusić
Pusić, između ostalog, na molbu novinara, prokomentirala i izjavu predsjednice Hrvatske, koja će posjetiti Njemačku, o tome da su odnosi Njemačke i Hrvatske i dalje narušeni zbog Josipa Perkovića.
– Ne mislim da su odnosi između Hrvatske i Njemačke narušeni zbog Perkovića, mislim da je to malo stranačke politike. Mislim da ona vidi i razumje da su odnosi Njemačke i Hrvatske dobri. Upravo sada planiramo tu neke zajedničke aktivnosti, baš vezane za BiH. A, ako je i na bilo koji način sumnjala u dobre odnose nakon posjete Njemačkoj neće više, zaključila je Pusić.