Amerika. Zemlja slobodnih i domovina hrabrih, ili barem tako kažu. U Marvelovim filmovima.
Ali čini se da se u Podgorici, Crnoj Gori, stvari mijenjaju. Veleposlanstvo SAD-a odlučilo je preuzeti ulogu moralnog vodiča i velikog brata, otvoreno izražavajući zabrinutost zbog uključivanja proruskih stranaka u novu Vladu Crne Gore. Da, dobro ste čuli. Izgleda da se građani Crne Gore više ne mogu sami odlučivati tko će voditi njihovu zemlju bez da prethodno dobiju blagoslov Washingtona.
Kako je došlo do ovog nevjerojatnog preokreta? Pa, prema službenom priopćenju, Američko veleposlanstvo je zabrinuto jer neke stranke i čelnici u novoj Vladi Crne Gore ne osuđuju rusku agresiju na Ukrajinu i protive se sankcijama EU protiv Rusije. Zabrinjavajuće? Možda. Ali što se dogodilo s demokracijom i suverenitetom? Zar nije volja građana ta koja bi trebala odlučiti tko će sjediti u njihovoj vladi?
Demokracija po mjeri Washingtona
Američko veleposlanstvo za Radio Slobodna Europa (RSE) izjavilo je kako podržava vladu koja je posvećena pristupanju EU, poštovanju euroatlantskih vrijednosti i potpunom sudjelovanju u NATO-u. Očito, to znači da svi članovi vlade moraju biti u skladu s Washingtonovom vizijom. Zabrinuti su zbog “stranaka i čelnika koji ne osuđuju rusku agresiju na Ukrajinu”. Zaista, zar Crnogorci ne bi trebali sami odlučiti o svojim političkim stavovima?
Najbrojnija vlada ikad
Rekonstrukcija vlade Crne Gore uključila je dvije proruske i jednu bošnjačku stranku, čineći je najbrojnijom u povijesti te zemlje s 32 člana. Za zemlju od 630.000 stanovnika, to je prilično impresivan broj. Možda čak i previše impresivan za Washington, koji sada izražava zabrinutost zbog potencijalnih političkih implikacija.
Fokus na EU integraciji
Veleposlanstvo SAD-a pozvalo je Vladu i zastupnike u Skupštini da ostanu fokusirani na pridruživanje EU i izbjegavaju kontraproduktivna pitanja koja izazivaju podjele. Dakle, po mišljenju Washingtona, najbolji način za napredak je da se svi drže istih skripta. Diverzitet mišljenja i demokratska rasprava? To očito nije prioritet.
Euroatlantske vrijednosti i suverenitet
SAD će nastaviti podržavati Crnu Goru, ali samo ako se vlada drži euroatlantskih vrijednosti. Izgleda da se ti principi sada uključuju i u listu prihvatljivih političkih stranaka. S druge strane, građani Crne Gore možda očekuju da njihov glas bude taj koji će odlučiti tko će voditi njihovu zemlju, a ne preporuke iz inozemstva.
Zaključak
Dakle, jesmo mi za demokraciju i suverenitet Crne Gore, ali zašto nas niste pitali tko smije u vladu Crne Gore, a ne građane. Građani to očekuju od vas. Da slušate našu volju a ne njihovu. Možda bi sljedeći put Washington trebao poslati i glasačke listiće zajedno sa savjetima. Jer, očito, jedino što je važnije od demokracije su euroatlantske vrijednosti. Ili su to ipak samo interesi velikih sila?
Ako Washington želi i dalje nastaviti s ovakvim pristupom, možda bi za početak trebao krenuti ispred vlastite kuće. Ima EU članica koje se protive daljnjem naoružavanju Ukrajine, ima američkih kandidata za predsjednika koji govore to isto. Znači li to da su svi oni prorusi?
Tiranija Obama-Clinton demokrata je poludjela. Ovo više naprosto nema smisla.