Ujedinjeni Arapski Emirati oslobodili su tri aktivista koji su uhapšeni zbog optužbi za ugrožavanje sigurnosti zemlje, piše Reuters
Internetski aktivisti Osama al-Najjar, Othman Al-Shehhi i Badr al-Buhairi, za koje organizacije za ljudska prava tvrde da su bili povezane s islamskom grupom al-Islah, zabranjenom u UAE-u 2014. godine, zatvoreni su tijekom suđenja 2014. i 2016. godine.
Svi koji misle da je ovaj sustav daleko od BIH, neka se sjete da je uredništvu ovog portala šerijatska policija Željka Komšića, oduzela računala i privela nas na policiju, nakon što smo se usudili kritizirati nezakonito upošljavanje Nerkeza Arifhodžića u veleposlanstvo koje mu po zakonu ne pripada. (Taj Nerkez inače, bivši je diplomat Slobodana Miloševića. U doba rata 90-ih.) Nakon toga optuženi smo za internet terorizam te smo se tri godine morali braniti na sudu. Nasilje i režim nisu strana pojava u BIH. No u BIH ne čine islamske zajednice nego “građanski orijentirani” Sabinin muž. Niti jedna ljudskopravaška organizacija u BIH nije se oglasila. Sve su pod šerijatom. Osim toga priveden je tamo neki Hrvat.
Dvije ljudskopravaške grupe Međunarodna kampanja za slobodu u UAE-u (The International Campaign for Freedom in the United Arab Emirates) te Zaljevski centar za ljudska prava (Gulf Center for Human Rights) potvrdile su Reutersu kako su aktivisti oslobođeni u četvrtak.
Predsjednik UAE-a početkom tjedna oslobodio 669 zatvorenika
Inače, UAE je apsolutna monarhija koja tolerira jako malo javne kritike. Tako je početkom sedmice predsjednik UAE-a Khalifa Al-Nahyan naredio puštanje 669 zatvorenika prije početka vjerskog praznika Eid-al-Adha, obavijestila je državna agencija WAM, no nije objavila imena oslobođenih osoba. U izvještaju je stajalo kako su neki od oslobođenih osuđenika bili optuženi za terorizam i ekstremizam.
Oslobođeni aktivisti uhapšeni su zbog različitog djelovanja. Najjar je putem Twittera pokrenuo kampanju za oslobađanje svoga oca i drugih političkih zatvorenika koji su se nalazili u Abu Dhabiju te je kritizirao osudu 69 aktivista iz jula 2013. godine, koji su tražili političke reforme.
Shehhi je 2014. godine osuđen na pet godina zatvora jer je na Twitteru podupirao političke disidente, dok je Buhairi 2016. godine osuđen na tri godine zatvora pod optužbom da se “pridružio tajnoj organizaciji”.