Petak, 18 listopada, 2024

POSLJEDICE “CRNE LISTE” DUŽNOSNICIMA IZ RS-A Loš je tajming za američke sankcije srpskim dužnosnicima, sada bi mogao “stradati” europski put

Vrlo

Predstojeća tri tjedna od presudne su važnosti kako bi Bosna i Hercegovina pokušala popraviti dojam te uhvatiti posljednji vlak da institucije EU-a odobre otvaranje pregovora s ovom zemljom moguće još ove godine. Ovaj vremenski tjesnac stvorio se s obzirom na to da institucije Europske komisije u rujnu pišu izvješća o napretku za zemlje koje imaju status s EU na temelju kojega Europsko vijeće donosi preporuke za eventualnu sljedeću etapu u integracijskom procesu. Praksa u Bosni i Hercegovini je, međutim, pokazala kako bilo kakav iznenadni potez unutar ili izvan zemlje, a takav potencijal sigurno ima novi paket američkih sankcija dužnosnicima Republike Srpske, proces političke nestabilnosti u zemlji produbi i vremenski otegne.

Ugrožen Dayton

Administracija SAD-a u ponedjeljak je kaznila sankcijama četvero najbližih suradnika čelnika Republike Srpske Milorada Dodika, a na tom popisu su osobe koje obnašaju najviše dužnosti u BiH i Republici Srpskoj. Američke sankcije, koje znače zabranu putovanja u tu zemlju i zamrzavanje imovine, nametnute su članici Predsjedništva BiH Željki Cvijanović, predsjedniku Vlade RS-a Radovanu Viškoviću, predsjedniku entitetskog parlamenta Nenadu Stevandiću i ministru pravosuđa RS-a Milošu Bukejloviću, objavili su iz Ureda za nadzor inozemne imovine (OFAC) koji djeluje pri Ministarstvu riznice SAD-a. Dodik je pod američkim sankcijama još od 2017., a četvero njegovih suradnika sada je na popisu sankcioniranih zbog “bespogovorne provedbe njegove secesionističke politike i ugrožavanja provedbe Daytonskog sporazuma”. Kako stoji u priopćenju OFAC-a, četiri osobe koje su od ponedjeljka na popisu sankcioniranih SAD smatra izravno odgovornima za poticanje donošenja zakona u Narodnoj skupštini Republike Srpske (NS RS) kojima se zabranjuje provedba odluka Ustavnog suda BiH na teritoriju RS-a, čime se opstruira i ugrožava provedba Daytonskog sporazuma. Podtajnik u Ministarstvu financija SAD-a, koji je zadužen za terorizam i financijske obavještajne poslove, Brian Nelson izjavio je kako su Cvijanović, Višković, Stevandić i Bukejlović svojim postupcima ugrozili stabilnost, suverenitet i teritorijalni integritet BiH i teško postignuti mir podržan Daytonskim sporazumom. Prvi je ocjenu kako bi sada moglo doći do potpunog zastoja u zemlji iznio potpredsjednik Vlade Federacije BiH i nekadašnji član SNSD-a Vojin Mijatović. – Slijede jako teški mjeseci u kojima će sve biti blokirano. Ovi ljudi su doveli u poziciju izolacije ponajprije srpski narod u BiH. Jasno je da se traže normalnije i drukčije politike među srpskim političkim strankama. Ima li ih, vidjet ćemo. Ovdje se neće stati, međunarodna zajednica spremna je nastaviti s kažnjavanjem onih koji vode ovakve politike, a da budemo jasni, ni službeni Beograd neće im pomoći jer interesi Srbije su interesi Srbije, ali to mnogi od njih ne shvaćaju – rekao je Mijatović.

Institucionalan odgovor

Iz Federacije BiH bio je još oštriji bošnjački član Predsjedništva BiH Denis Bećirović koji je pozvao i institucije Europske unije da se pridruže potezima SAD-a te da se ojača vojna prisutnost u zemlji. Očekivano, u Republici Srpskoj nisu bili entuzijastični na američke odgojne metode, pa su najavili da će nastaviti svoju dosadašnju politiku koja podrazumijeva jačanje entitetskih institucija, a to pak u prijevodu znači – manje države. I manje reformi kojih očekuje Europska unija. Prvi se oglasio čelnik RS-a kazavši da u tom entitetu “nisu zabrinuti zbog novih sankcija”. – SAD nije birao dužnosnike Republike Srpske, pa ih neće ni smjenjivati. SAD misli da ovako može disciplinirati svakoga tko ne misli kao oni. Sankcije pokazuju i nemoć velike globalne sile kao što je SAD – rekao je Dodik. Srpska članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović izjavila je kako će njezin odgovor biti “institucionalan”. Istaknula je da je “glupost ta neka nebuloza da morate prihvatiti da je normalno to da vam neki neizabrani stranac donosi zakone umjesto domaćih institucija, ili da vam stalno prijete nekim tužiteljstvom zbog političkog stava, ili da vam mora postati normalno da vas neko sa strane sankcionira jer ne volite kad vam stranci u Ustavnom sudu donose neustavne odluke”.

- Advertisement -

10 KOMENTARI

guest

Uključena je moderacija komentara. Potrebno je određeno vrijeme da se pojavi vaš komentar.

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

10 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

SKEJO: Država daje prostor Prijovićki, ali za Thompsona nema mjesta?

Nakon nedavne konferencije za tisak, Udruga IX. bojne HOS-a izrazila je svoje duboko nezadovoljstvo načinom na koji se njihove...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -