Ponedjeljak, 23 prosinca, 2024

KOREKTNOST I PLURALIZAM NA BHRT-u: Gosta emisije koji je zagovarao treći kanal tonski isključivali

Vrlo
- Advertisement -

Gledatelji emisije Tema dana BHT-a emitiranoj sinoć, u srijedu u 22. 25 sati imali su priliku uvjeriti se u “visoke profesionalne standarde” ovog javnog rv sustava, koji podrazumjeva objektivnost, tj nepristrasnost, omogućavanje pluralizam mišljenja.., piše Hrvatski Medijski Servis.

Tema dana bila je prijedlog Ministarstva prometa i komunikacija BiH da se izmjeni i dopuni Zakon o javnom rtv servisu BiH na način da se uvedu tri kanala na tri nacionalna jezika i tri produkcijska centra; u Sarajevu, Banja Luci i Mostaru. Taj prijedlog u skladu je sa zaključkom Doma naroda Parlamenta BiH, nalogom Vijeća ministara resornom ministarstvu da izradi prednacrt izmjena i dopuna postojećeg zakona i uputi ga u parlamentarnu proceduru, te Rezolucijom Europskog parlamenta iz svibnja prošle godine.

Uredništvo emisije omogućilo je da se čuje čak pet stavova. četiri koji brane postojeći model rtv sustava u BiH i čak jedan koji podržava prijedlog Ministarstva prometa i komunikacija BiH o uvođenju tri kanala na BHRT.

U uvodu u emisiju emitirano je priopćenje Američkog veleposlanstva koje se prema BiH odnosi kao prema svojoj koloniji, uplićući se, pristrano, u savko unutarnje pitanje naše zemlje. Ukratko, veleposlanstvo SAD, smatra da zakon ne treba mjenjati.

Na početku emisije putem Skypa se u emisiju uključila zastupnica u Europskom parlamentu Tanja Fajon koja je, također, branila postojeći raspadajući rtv sustav.

Iz banjalučkog studija predsjednica Upravnog odbora udruge “BH novinari” Milkica Milojević također se usprotivila reorganizaciji BHRT u javni rtv servis s tri kanala i tri produkcijska centra uz “argumentaciju” kako bi to bio HDZ-ov javni kvazi servis. Milojević pri tom nije osoprila postojanje RTS-a zato što je to “Dodikova televizija”.

U studiju u Sarajevu Esad Gotovuša predsjednik Upravnog odbora BHRT-a također je zagovarao tezu kako treba financijski ojačati postojeći rtv sustav, kako bi on mogo proizvoditi još kvalitetniji program, a ne mjenjati ga.

Nasuprot takvim stavovima urednik Hrvatskog Medijskog Servisa Milan Šutalo, iz studija u Mostaru, branio je ideju  da  javni rtv sustav u BiH treba urediti po uzoru na javne rtv sustave u drugim europskim višenacionalnim državama, poput Švicarke, gdje postoje tri programa na javnom rtv servisu za tri tamošnje jezične zajednice- talijansku, francusku i njemačku- ili Belgije gdje postoje tri odvojena javna rtv servisa- valonski, flamanski i njemački.

Na Šutalovu tvrdnju da su Hrvati na postojećim rtv servisima kadrovski, programski i jezični marginalizirani reagirao je Gotovuša, iznoseći podatak da je na BHRT uposleno 52 posto Bošnjaka, po 15-16 posto Hrvata i Srba i ostalo su, kako je rekao, ostali. Drugim riječima ostalih i Bošnjaka, prema Gotovušinim podatcima je 70 do 72 posto, što, prema njegovim riječima, odražava nacionalnu strukturu BiH.

Tako je omjer ZA i PROTIV postojećeg modela javnog rtv sustava u BiH, koji je pred kolapsom, bio pet naprema jedan. No. izgleda da je BHRT-u i toliko pluralnosti bilo previše, pa su gosta iz Mostara tonski isključivali, kako je emisija odmicala sve češće i vremenski sve duže, onemogućujući mu da argumentirano odgovori na tvrdnje kolega iz Sarajeva i Banja Luke.

U to su se mogli uvjeriti i gledatelji emisije BHRT-a zahvaljujući nevještom realizatoru emisije koji je Šutalo isključivao ton, ali ne i sliku, pa su mogli vidjeti kako gost iz Mostara “nijemo govori”, tj ostvara usta, ali tona nema.

Za razliku od Šutala drugi gosti niti su prekidani, niti tonski isključivani. Gledatelji su tako mogli uvjeriti kako BHRT  njeguje pluralizam mišljenja, koliko su objektivan i nepristrasan. I onda im nije jasno što Hrvati odbijaju plaćati rtv pretplatu takvom i takvim javnim rtv servisima./HMS/

U video linku ispd pogledajte emisiju iz 2013. kada je isti, Milan Šutalo, ovog puta na FTV-u govori o potrebi osnivanja RTV servisa na hrvatskom jeziku, te kako se sama urednica Duška Jurišić, ali i njeni gosti, poglavito Ahmed Burić odnosio prema Milanu Šutalu. 

Podsjetimo,

U istraživanju koje su proveli prof. dr. sc. Marko Sapunar i asistent Miroslav Vasilj s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru te novinar Velimir Begić, a koje je prezentirano na Međunarodnoj konferenciji (2014.)  ”Kulturna i identitetska raznolikost BiH  – europske perspektive jednoga podijeljenog društva” u Mostaru, proučeni su programski sadržaji dva javna entitetska emitera Federalne TV i TV Republike Srpske.

Strukturalna obilježja istraživanja bazirana su na: broju tema koje se obrađuju iz većinskoga i manjinskih segmenata; načina prezentacije tema (pozitivan, neutralan ili negativan kontekst); broja sugovornika (gosti, intervjui i izjave) – pripadaju li većinskim ili manjinskim segmentima.

Istraživanje je temeljeno na središnjim informativnim emisijama Dnevnika 2, u razdoblju od tjedan dana. Kao metodologija korištena je analiza sadržaja.

Prema istraživanju, najviše medijskog prostora na Federalnoj TV zauzimaju teme s većinskih bošnjačkih područja – 50,04%, teme s većinskih hrvatskih područja zauzimaju tek 7,04%, dok najmanje prostora – 3,88% zauzimaju teme iz Distrikta Brčko.

Kad su u pitanju teme s većinskih hrvatskih područja FTV najviše izvještava o politici, dok o kulturi s ovog područja u tjedan dana istraživanja nije zabilježen nijedan prilog.

Kad je u pitanju Radio-televizija Republike Srpske, najviše medijskoj prostora daje se temama s većinskog srpskog područja – 60,28%, teme s većinskih bošnjačkih područja zauzimaju 5,93%, dok su teme s većinskih hrvatskih područja uvjerljivo na posljednjem mjestu sa svega 0,12%.

Zanimljivo je kako RTRS, kad su u pitanju teme s većinskih hrvatskih područja, izvještava isključivo neutralno, a sve teme su iz područja politike.

Direktorica sarajevskog Centra za kulturu i dijalog, Sanja Vlaisavljević, na facebooku se osvrnula na  emisiju.

Komentar prenosimo u cijelosti:

Milan Šutalo je mali hrvatski nacy koji prekida kolege dok govore, traži svoj mali nacy program, program jedne partije, a ne jednog naroda. Ne za jedan narod.

Kakvi najbolji europski TV sustavi, ovo je BiH. Nema demokratičnosti u BiH. Nije točno.

Vi imate pravo da govorite, samo ne želite. Vi tražite, dragi Šutalo, pravo naroda. U ime kojih principa?

Evo baš ovako, doslovce na ovaj način koji sad ironiziran, tertian je ugledni novinar Milan Šutalo na glavnom RTV servisu. Građanskom, jedinstvenom, proeuropskom javnom servrisu.

Kako je voditeljica uz pomoć dva sugovornika iz Banja Luke izvrijeđača svog gosta iz Mostara.

Ovdje argument ništa ne znače.  Zadivljujuće je kako je Šutalo do kraja bio odmjeren, koncentriran i racionalan sugovornik. Ovo je najbolji dokaz koliko je treći kanal neophodan!

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Svjedočanstvo Šefkije Džihe: Armija BiH surađivala sa zločincem Mladićem protiv HVO-a u Mostaru

Dvominutni isječak iz dokumentarnog filma o IV. korpusu bošnjačke Armije BiH otkriva novu verziju istine o ratu u BiH....
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -