Nedavno su u Velikoj Britaniji teroristički napad u Manchesteru planirali i izveli pripadnici libijske islamističke skupine, od kojih su neki politički azil od Londona dobili još u vrijeme vladavine pukovnika Muammara Gaddafija, a otac počinitelja napada je blizak libijskom ogranku Al-Qaede, Libijskoj islamskoj borbenoj skupini (LIFG), koja je vodila glavnu ulogu na terenu tijekom oružane pobune i rušenja libijske vlade 2011. U Manchesteru je nedavno na koncertu ubijeno 23 mladih, među kojima je bilo i djece, a 116 ih je ranjeno.
Sinoć su u Londonu u terorističkom napadu tri napadača ubila najmanje šestero ljudi, od kojih je nekoliko pregaženo kamionom, a ostali su ubijeni noževima i mačetama. Osoba koja je bila na Londonskom mostu nakon incidenta je novinarima rekla da je vidjela tri osobe s prerezanim vratovima. ISIL na svojim stranicama pozdravlja napad, a jedan svjedoka je za BBC izjavio da su napadači vikali: “Ovo je za Allaha”. Sva trojica napadača su ubijena od strane policije.
Dakle, opet se vraćamo na isti problem i uvjerenje zapadnih kancelarija da se u ostvarenju geopolitičkih ciljeva može služiti terorističkim skupinama, ali da one neće ugroziti sigurnost njihovih građana. I opet se vjerojatno radi o skupini radikaliziranoj u krugovima koji propagiraju radikalnu verziju islama, potpuno nepoznatu većini muslimanskih zemalja, a čije širenje financiraju Saudijska Arabija i zaljevske monarhije.
Teroristički napad u Londonu se dogodio samo pet dana nakon što je Jessica Elgot za The Guardian otkrila da su britanske vlasti blokirale istragu o financiranju terorizma u Velikoj Britaniji od strane saudijskog režima.
U svom članku novinarka Jessica Elgot citira svoje izvore iz Ministarstva unutarnjih poslova Velike Britanije, koje navodi kako rezultati istrage o financiranju i potpori radikalnim islamističkim skupinama u inozemstvu po nalogu bivšeg premijera Davida Camerona nikada neće biti objavljeni.
Istraga je otkrila i tokove novca za ekstremističke skupine koje djeluju u Velikoj Britaniji i Jessica Elgot vjeruje da je bila fokusirana na Saudijsku Arabiju, koja je u više navrata optužena kao izvor financiranja islamskih terorista.
Istraga je pokrenuta kao dio dogovora s Liberalnim demokratima u zamjenu za njihovu podršku za jačanje britanskih zračnih udara protiv ISIL-a u Siriji u prosincu 2015. godine.
The Observer je u siječnju prošle godine izvijestio da je posebni tim britanskog Ministarstva unutarnjih poslova dobio izravnu naredbu od vlade da istraži strana sredstva za ekstremističke skupine u Velikoj Britaniji, a da rezultate pokažu Theresa May, bivšoj ministrici unutarnjih poslova u vladi Davida Camerona, sada premijerki Ujedinjenog Kraljevstva.
Međutim, 18 mjeseci kasnije, Ministarstvo unutarnjih poslova je potvrdilo kako izvješće još nije bilo dovršeno i reklo kako ne bi bilo dobro objaviti “vrlo osjetljive sadržaje“.
Odluka o budućnosti istrage će biti poduzete “nakon izbora iduće vlade”, rekao je glasnogovornik Ministarstva unutarnjih poslova.
Danas, nakon serije strašnih terorističkih napada na britanske državljane proteklih mjeseci, izvješće i dalje “nepotpuno” i još nije neobjavljeno.
“Nije tajna da je Saudijska Arabija, među prvima, osigurava sredstva za stotine džamija u Velikoj Britaniji, podupire tumačenje vrlo oštre struje vehabijskog islama. Često se u tim institucijama širi britanski ekstremizam”, piše novinarka The Guardiana.
Sadržaj izvješća može biti politički i pravno osjetljiv. Saudijsku Arabiju, koja je izvor sredstava za islamističke fundamentalističke propovjednike u džamijama, nedavno je posjetila premijerka Theresa May.
U prosincu prošle godine je procurilo izvješće Savezne njemačke obavještajne službe, koja je optužila više skupina iz Perzijskog zaljeva da financira radikalne vjerske škole i selafijske propovjednike u džamijama, nazivajući tu praksu “dugoročnom strategijom utjecaja na zemlju”.
Lider Liberalnih demokrata, Tim Farron, insistira da izvješće, kada bude završio, mora biti i objavljeno, unatoč zabrinutosti u britanskoj vladi zbog osjetljivih informacija sadržanih u dokumentu.
“Ovaj kratkovidan pristup se mora promijeniti i imena financijera terorizma moraju biti objavljena. Ako su konzervativci ozbiljni u zaustavljanju terorizma na našim obalama, oni moraju ponovo otvoriti istragu o inozemnom financiranju nasilnog ekstremizma u Velikoj Britaniji”, rekao je Farron.
Međutim, ako bolje poslušamo izjavu lidera britanskih liberala, njemu je stalo da se “ekstremizam ne uđe u Veliku Britaniju”, odnosno, treba ga zaustaviti na obalama Ujedinjenog Kraljevstva, dok ga ostatak svijeta pretjerano ne interesira. Dobra je stvar da bi se u slučaju objave izvješća saznala imena zaljevskih šeika, koji kroz selafijske medrese, džamije i islamske centre radikaliziraju mlade britanske muslimane. Međutim, iako “nepotpuno”, izvješće je i dalje poznato samo britanskoj premijerki, koja je, uz svoje saudijske prijatelje, njegovim skrivanjem suodgovorna za terorističke napade i smrt nevinih civila u Velikoj Britaniji.