Ponedjeljak, 12 svibnja, 2025

Ombudsman Marić: “Divljanje cijena trgovaca najveći uzrok rasta troškova u BiH”

Vrlo
- Advertisement -

Saša Marić, ombudsman za zaštitu prava potrošača BiH, iznio je podatke o sve većim izazovima s kojima se suočavaju potrošači u Bosni i Hercegovini. U razgovoru za Fenu, Marić je istaknuo da je najveći dio rasta cijena u zemlji posljedica neopravdanog povećanja trgovačkih marži, koje nisu povezane s rastom globalnih cijena.

Analiza pokazala: Marže divljaju bez opravdanja

Institucija ombudsmana provela je detaljnu analizu rasta cijena u BiH, prateći tvrdnje trgovaca koji su povećanja opravdavali globalnim tržišnim kretanjima. Rezultati su pokazali da su trgovačke marže glavni uzrok povećanja cijena, dok su globalni faktori imali daleko manji utjecaj.

„Najveći postotak rasta cijena odnosi se na divljanje trgovačkih marži, bez pokrića u stvarnim troškovima,“ pojasnio je Marić.

Bojkot kao najjača kazna

Na pitanje kako zaustaviti takve prakse, Marić je naglasio moć potrošača:
„Najbolja kazna trgovcima i ugostiteljima koji neopravdano dižu cijene je bojkot. Potrošači imaju snagu odlučivanja i trebaju pratiti cijene te trajno kazniti one koji ostvaruju ekstra profite,“ rekao je.

Rekordan broj žalbi potrošača

Institucija ombudsmana za zaštitu potrošača zaprimila je u 2024. godini rekordnih 1.400 žalbi. Prema riječima Marića, broj pritužbi raste posljednjih pet godina, a samo prošle godine dodano je više od 200 novih slučajeva.

Najčešće žalbe odnosile su se na:

  • Robu široke potrošnje (tehnički uređaji, odjeća i obuća) – 33% žalbi.
  • Komunalne usluge (grijanje, odvoz smeća, vodoopskrba) – 33% žalbi.
  • Rast cijena, online kupovinu, telekomunikacijske usluge i turizam – preostalih 33%.

Online kupovina, iako još uvijek manji segment u ukupnim žalbama (50 žalbi u 2024.), bilježi značajan porast. „Broj žalbi na online kupovinu udvostručio se u posljednje dvije godine,“ dodao je Marić.

Problemi s cijenama i sniženjima

Marić je upozorio na praksu trgovaca koji ne ističu cijene ili na blagajni naplaćuju različite iznose od onih prikazanih na policama.
„Proizvodi moraju imati jasno istaknute cijene, a svaki nepravilno označen proizvod potrošači trebaju prijaviti inspekcijama,“ rekao je.

Govoreći o sniženjima, napomenuo je da su ona u većini slučajeva legalna, ali često nemoralna:
„Trgovci računovodstveno povećaju cijene, a zatim oglašavaju popuste, iako je krajnja cijena ista kao prije. Potrošači moraju pratiti cijene kako bi se zaštitili od ovakvih manipulacija,“ kazao je Marić.

Dodao je kako zakonodavstvo u regiji pruža rješenja za takve situacije, uključujući obavezu trgovaca da istaknu povijesne promjene cijena s datumima.

Moć potrošača je ključ

Marić je zaključio da su potrošači ključni akteri u borbi protiv nepoštenih praksi na tržištu. „Bojkot, svjesna kupnja i prijavljivanje nepravilnosti najefikasniji su alati za zaštitu prava potrošača,“ poručio je.

 

- Advertisement -

4 KOMENTARI

guest


4 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pravo iz furune

HELEZ UZVRATIO UDARAC – SAMOM SEBI: Komandat mašte i vojske koja ne postoji

U novoj epizodi šupljih priča Zukana Heleza, ministra koji više vjeruje u vlastitu maštu nego u realnost, BiH javnost...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -