Njemačka je ove godine potrošila više od 8,2 milijuna eura kako bi financijski potaknula migrante s odbijenim zahtjevima za azil ili s malim izgledima za uspješan postupak da dobrovoljno napuste zemlju. Prema podacima njemačke vlade, do kraja listopada kroz ovaj program financijske pomoći otišlo je 8263 ljudi.
Kroz Program reintegracije i iseljavanja za tražitelje azila u Njemačkoj (REAG/GARP), migranti mogu dobiti novac za avionske i autobusne karte te medicinsku pomoć. Cilj programa je smanjiti troškove prisilne deportacije, koja je znatno skuplja od dobrovoljnog odlaska.
Troškove programa dijele savezna i državne vlade, dok u određenim slučajevima Europska unija pokriva do 95% troškova. Ukupni iznos koji je potrošen na ovu mjeru ne uključuje specifične udjele između vlada i EU-a.
Leif-Erik Holm, zastupnik krajnje desne stranke Alternativa za Njemačku (AfD), istaknuo je važnost ovakvih programa:
“Deportacije su skuplje od dobrovoljnog odlaska. Moramo iskoristiti svaku priliku da uvjerimo tražitelje azila kojima je zahtjev odbijen da napuste zemlju dobrovoljno”, kazao je Holm, dodajući da je to financijski isplativije nego pružanje pune socijalne pomoći.
EU financira većinu troškova
Europska unija osigurava znatnu financijsku pomoć za pokrivanje troškova povratka migranata. Njemačka je ove godine kroz ovaj program smanjila broj ljudi koji ilegalno borave na njenom teritoriju, dok istovremeno smanjuje financijski teret prisilnih deportacija.
Ovaj model se nameće kao potencijalni uzor za druge zemlje koje se suočavaju s izazovima integracije i povratka migranata.