Nedjelja, 22 prosinca, 2024

NEMA IZLASKA IZ KUĆE BEZ DOPUŠTENJA SUPRUGA: Užasni zakoni koji ograničavaju slobode žena širom svijeta

Vrlo
- Advertisement -

Pored Saudijske Arabije, čije su žene nedavno kažnjene zbog protestne vožnje automobila, postoji još nekoliko svjetskih zemalja koje još manje poštuju prava žena.

Svjetski ekonomski forum Saudijsku Arabiju je, u svom ovogodišnjem izvještaju o problemima vezanim za jaz među spolovima, stavio na deseto mjesto liste najkonzervativijih zemalja u svijetu.

Društvo joj prave Mali, Maroko, Iran, Obale Slonovače, Mauritanija, Sirija, Čad, Pakistan i Jemen, piše Washington Post.

Najneozbiljnije restrikcije dolaze iz režimskih sistema gdje su pravila nisu donesena tradicionalnom vrijednošću koliko samovoljom vođa, smatra Rothna Begum istraživačica koja se godinama bavi ženskim pravima na Bliskom istoku i Sjevernoj Americi.

Inače, u Saudijskoj Arabiji ne postoji zakon koji bi branio ženama da voze, radi se više o običaju i usmenoj zabrani.  Očito je da prava žena jako malo znače u Africi i na Bliskom Istoku, a tu je i čitav niz gotovo suludih ograničenja ženskih prava širom svijeta. Od Azije do Južne Amerike.

Jeste li znali da se u Indiji prometna pravila ne odnose na žene? Tako one koje voze motor ne smiju nositi kacigu. Zbog ovakvih zakona, svake godine pogine nekoliko tisuća žena.

U Jemenu iskaz žene vrijedi samo kao polovica iskaza. To u biti znači da iskaz neudate žene ne vrijedi puno na sudu osim ako ga ne potvrdi njezin muž. Nevjerojatno zvuči i to da žene ne mogu svjedočiti u slučajevima preljuba, klevete, krađe i zlostavljanja.

Saudijska Arabija i Vatikan: Žene nemaju pravo glasa, no najavljeno je da će 2015. taj zakon biti ukinut, no ne u Vatikanu nego u Saudijskoj Arabiji. Znači u toj zemlji stvari ipak idu prema naprijed, što se ne bi moglo reći i za Vatikan.

Ekvador: Abortus je nezakonit, osim ako ste “idiot”. Naime ako se procjeni da će žena roditi “idiota“ ili dijete sa mentalnim poteškoćama onda može pobaciti.

Saudijska Arabija i Maroko: Žrtve silovanja mogu biti optužene za zločin. Zakoni mnogih zemalja ne štite žrtve silovanja, no neke idu i korak dalje. Kažnjavaju se žene ako napuste kuću bez mušk pratnje, ako ju primjete sa nepoznatim muškarcem, ili ako zatrudni. U Maroku je jedan slučaj zaprepastio cijeli svijet – sudac je odlučio da se 16-godišnja djevojka Amina Filali mora udati za svog silovatelja je prema njihovom zakonu optužbe za silovanje su nevažeće ako se žrtva uda za “zlostavljača”.

Jemen: Žene ne smiju napustiti kuću bez odobrenja supruga. Iznimka je odlazak roditeljima kojima je hitno potrebna pomoć.

Saudijska Arabija: Žene ne mogu voziti. Saudijke ovih dana iz protesta su vozile automobile, čime su se pohvalile na internetu, no zbog toga im prijeti uhićenje i drastične kazne.

No postoje i dobre vijesti jer prema Svjetskom ekonomskom forumu jaz među spolovima se smanjuje. Napredak je evidentan na Bliskom Istoku, jer u velikim prosvjedima traže se promjene ovih zabrana.

Žene u Saudijskoj Arabiji dakle moći će glasati od 2015., no tim se neće zadovoljiti jer su izrazito školovane, imaju po nekoliko fakulteta jer ne smiju raditi, što znači da će nastaviti tražiti ostvarivanje svojih prava jer više ne žele živjeti u mraku, piše Human Rights Watch u svom izvješću.

 

(dnevno.hr/DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/dh)

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

TOMAŠEVIĆ PRENIO MOLBU RODITELJA: Žele se oprostiti od svog anđela u krugu obitelji

Gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević izrazio je duboku sućut roditeljima tragično stradalog djeteta u napadu u Osnovnoj školi Prečko. Roditelji...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -