U Gradskoj galeriji Kulturno-informativnog centra Tomislavgrad, povodom 1100. obljetnice krunidbe kralja Tomislava, otvorena je izložba pod naslovom Naš kralj. I to ne iz Zagreba. Ne iz Splita. Ne iz Mostara. Iz Tomislavgrada. Mjesta koje s krunidbom ima više veze nego većina urednika hrvatskih povijesnih udžbenika.
Nositelji projekta nisu bili povjesničari, akademici, ni ministarstva, već – gimnazijalci. Da, učenici Gimnazije Marka Marulića, koji su kroz crteže, makete, slike i kaligrafiju predstavili svoju viziju prvog hrvatskog kralja i njegovog vremena. I to bez jednog jedinog eura iz fondova za “očuvanje baštine”.
Akademska kiparica Magdalena Vukadin nije krila oduševljenje: „Radovi ne samo da prikazuju bogatstvo kulturno-povijesnih tema, nego odišu ozbiljnim likovnim senzibilitetom – od portreta do maketa utvrda, sve je prožeto strašću i preciznošću.“
Poseban doprinos dali su profesori Lucijana Gudelj i Ilija Skočibušić. Gudelj poručuje: „Naša su djeca nevjerojatno kreativna. Treba ih samo ohrabriti.“ Ukratko – nije sve izgubljeno.
Učenici su kroz svoj rad ponudili odgovore i na pitanja koja ni historiografija ne nudi sa sigurnošću – tko je krunio kralja Tomislava, gdje i kako. I to ne u fusnotama, već kistom i kredom.
Izložba “Naš kralj” nije samo simboličan čin sjećanja – to je politička poruka u obliku umjetnosti. Ako institucije zaborave, mladi podsjećaju.