Nakon terorističkog napada u Zvorniku u od strane Nerdina Ibrića (24), kojeg povezuju s vehabijama, većina policijskih agencija u BiH povećala je preventivne mjere, što u nekim slučajevima uključuje i pojačan nadzor naselja koja su označena kao vehabijska uporišta.
Kako pišu Nezavisne novine, njihovi sugovornici iz policije podsjećaju i na najavljen posjet pape Franje Sarajevu, što je, kako ističu, još jedan od razloga zbog kojih je oprez podignut na višu razinu. Konkretne mjere koje se poduzimaju, čuvari reda i mira iz razumljivih razloga ne žele otkrivati, ali su, prema onom što tvrde, svi konci u njihovim rukama.
Poznato je kako je više naselja u Unsko-sanskoj županiji, poput Bužima, ali i Tuzlanskoj županiji, poput Gornje Maoče, označeno kao leglo vehabija, a nadležni iz MUP-ova ovih županije uvjeravaju kako čine maksimum kako bi stanovništvo i imovina bili sigurni.
“Kod nas su pojačane aktivnosti zaštite i nakon one dojave iz OSA-e. To će najvjerojatnije biti i u budućnosti, a jedna od stvari koje to uključuje zasigurno je i nadziranje određenih skupina koje se mogu smatrati radikalnim”, kaže Ale Šiljdedić, glasnogovornik Uprave policije USŽ. Prema njegovim riječima, potrebno je preduhitriti i potencijalne opasnosti koje bi se mogle dogoditi prilikom dolaska pape Franje, tako da se radi i na tom planu.
I Gornja Maoča, naselje u općini Srebrenik, u koje se rijetko tko usuđuje zalaziti bez duge brade i kratkih hlača, pod budnim je okom policije.
“Službenici Policijske stanice Srebrenik svakodnevno obilaze Maoču. Tamo ne borave, ali je obilaze. A, shodno događaju u Zvorniku, sigurno je da će biti pojačane aktivnosti kada je riječ o dijelovima gdje se nalaze osobe koje se povezuju s vehabijskim pokretom”, naglasio je Izudin Šarić, glasnogovornik MUP-a TŽ.
Pojedina područja Maglaja, Tešnja, Žepča, Zavidovića, te Zenice stručnjaci su ranije također označili kao leglo vehabija, a iz MUP-a Zeničko-dobojske županije uvjeravaju kako su i kod njih na snazi pojačane preventivne mjere.
“Kako nakon napada u Zvorniku, tako i kada bude zabilježen bilo koji događaj koji na neki način naruši sigurnost, mi intenziviramo naše aktivnosti”, rekla je Aldina Ahmić, glasnogovornica MUP-a ZDŽ. Kada je riječ o Policiji RS, snage su usmjerene da se održi javni red i mir i ukupna sigurnost.
“Kada je riječ o dijelu koji se odnosi na aktivnost vehabijskih zajednica, razmjenjujemo podatke s drugim agencijama i nastojimo to kontrolirati”, kaže Gojko Vasić, direktor Policije RS.
Inače, stručnjaci su složni u ocjeni kako opasnost od džihadizma ne miruje, baš kao ni nastojanja radikalnih islamista da što više promoviraju svoje ideje, o čemu govori podatak i da su se zimus na pojedinim kućama u Gornjoj Maoči zavijorile zastave Islamske države, trenutno najozloglašenije terorističke organizacije u svijetu.
Kako pišu Nezavisne, policija je u utorak popodne na području općine Ribnik uhitila pet osoba, od čega su većina državljani Saudijske Arabije, i to nakon što je zaustavljeno vozilo za čijim volanom je bio A.K., za kojim je ranije bila raspisana tjeralica zbog terorizma.
Ipak, utvrđeno je da je ta potraga, koju je MUP FBiH raspisao 2009. godine, kasnije obustavljena, a policija je ujedno provjerila i traži li ove osobe Interpol, i pošto nisu bile u bazi, sve su puštene na slobodu.