Nakon što su Sjedinjene Američke Države zatvorile svoje veleposlanstvo u Kijevu, isto je učinila i Španjolska, pozivajući se na “sve veći rizik od zračnih napada diljem Ukrajine.”
Prema priopćenju španjolskog veleposlanstva, njihove usluge danas neće biti dostupne, a španjolski građani u Ukrajini obaviješteni su da zahtjeve mogu slati putem e-pošte. U e-poruci španjolskim državljanima veleposlanstvo savjetuje „ekstremne sigurnosne mjere, praćenje preporuka lokalnih vlasti i spremnost na hitno sklonište.“
SAD zatvorio veleposlanstvo iz „predostrožnosti“
Ranije danas, američko veleposlanstvo u Kijevu najavilo je zatvaranje uz savjet zaposlenicima da se sklone na sigurno. Američki državljani u Ukrajini upozoreni su da budu spremni na hitnu evakuaciju u slučaju zračne uzbune.
Upozorenja dolaze neposredno nakon što je Ukrajina upotrijebila američke rakete ATACMS za napad na ruski teritorij, što predstavlja značajnu eskalaciju sukoba.
Raketni napadi i ruska reakcija
Raketni napadi dogodili su se na tisućiti dan od početka rata u Ukrajini. Prema ruskom ministarstvu obrane, šest raketa ATACMS presretnuto je iznad regije Bryansk. Ako se potvrdi, ovo bi bila prva uporaba ovih projektila dugog dometa od strane Ukrajine.
Rusija je ranije upozorila NATO da bi uporaba raketa dugog dometa na njenom teritoriju mogla biti shvaćena kao direktno sudjelovanje Zapada u ratu. U tom kontekstu, ruski predsjednik Vladimir Putin odobrio je novu vojnu doktrinu, koja omogućuje nuklearni odgovor ako Rusija bude napadnuta balističkim projektilima.
Zašto veleposlanstva zatvaraju vrata?
Strah od zračnih napada dolazi nakon eskalacije sukoba izazvane odlukom SAD-a da Ukrajini dostavi rakete dugog dometa. Ruski odgovor mogao bi uključivati intenzivne vojne akcije, što dodatno podiže napetosti u regiji.