Predsjedatelj Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik i bošnjački član predsjedništva Komšić – Džaferović susreli se u Brusselsu sa potpredsjednicom Europske komisije i visokom predstavnicom EU za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Federicom Mogherini.
Predsjedatelj Predsjedništva BiH Milorad Dodik , kao i g. Komšić-Džaferović su zahvalili Mogherini na posvećenosti institucija EU procesu europskih integracija BiH, prenosi Fena.
Ponovili su opredjeljenje za postizanje punopravnog članstva Bosne i Hercegovine u Europskoj uniji.
Ovo opredjeljenje je potvrđeno usvajanjem Izjave o integraciji u EU na prvoj redovitoj sjednici Predsjedništva BiH.
Ovom izjavom dva člana Predsjedništva BIH su potvrdili oprijedjeljenost za ispunjavanje uvjeta za stjecanje kandidatskog statusa za članstvo u Europskoj uniji i za nastavak provedbi reformi u BiH.
Također, prva zajednička posjeta članova Predsjedništva BiH Brusselsu je jasan znak da je glavna vanjsko-politička orijentacija BiH članstvo u EU.
Dva člana Predsjedništva BiH su, također, informirali potpredsjednicu Europske komisije i visoku predstavnicu EU za vanjske poslove i sigurnosnu politiku o političkoj situaciji u BiH i procesu konstituiranja vlasti na svim razinama.
Razgovarano je i o odnosima u regiji te zaključeno da je potrebno otvorena pitanja rješavati pregovorima bez dizanja tenzija.
Pozitivno Mišljenje Europske komisije (avis) i preporuka za dobivanje statusa zemlje kandidata u ovoj godini, predstavljala bi dodatan podstrek za ubrzanu provedbu reformskih procesa i otvorila jasniju perspektivu članstva BiH u EU, u korak sa zemljama regije, kazali su članovi Predsjedništva BiH.
Odgovori na dodatna pitanja iz Upitnika su završeni, nadležne institucije u sklopu mehanizma koordinacije uskoro bi trebale završiti tehnički dio da bi ti odgovori službeno mogli biti dostavljeni Briselu.
Visoka predstavnica Mogherini je istaknula podršku BiH na njenom europskom putu.
Kazala je da vlasti BiH trebaju žurno tražiti rješenja za aktualna pitanja u BiH – proces formiranja vlasti na svim razinama, odgovoriti na dodatna pitanja iz Upitnika EK, reforma izbornog zakona i socioekonomske reforme.
Podržala je članove Predsjedništva BiH da budu angažirani na traženju kompromisa oko aktualnih problema, te izrazila nadu da će manadat okončati pozitivnim vijestima za Bosnu i Hercegovinu, priopćeno je iz Predsjedništva BiH.
Hrvatski član Predsjedništva nije bio na sastanku. Stavove hrvatskog naroda nije imao tko zastupati jer je Hrvatima u BIH oduzeto pravo na predstavnika u Predsjedništvu. Nacionalšovinizmom, huškanjem, linčom.