Udovica nekadašnjeg predsjednika Srbije i SRJ Slobodana Miloševića, Mirjana Marković, preminula je u nedjelju u Rusiji u 77. godini, objavili su beogradski mediji, a vijest o smrti potvrdio je i prijatelj obitelji Milošević i nekadašnji glavni urednik Politike Dragan Hadži Antić.
Po prvim informacijama, ona je preminula u jednoj od bolnica u Sočiju, a vijest o smrti javio je reporter Večernjih novosti koji u tom gradu nazoči međunarodnoj konferenciji Atomekspo, piše Hina.
Vijest o njezinoj smrti za N1 je potvrdio i bliski prijatelj obitelji Milošević i nekadašnji glavni urednik Politike Dragan Hadži Antić.
Mirjana Marković napustila je Srbiju 2003. i otišla u Rusiji, gdje je imala status političke izbjeglice, a 2010. godine dobila je azil jer je bila u bijegu od srbijanskog pravosuđa.
Za njom je bila raspisana tjeralica u okviru istrage za zlouporabe dodjele državnih stanova 2000. godine.
Mirjanu Marković i njezina supruga Slobodana Miloševića neslužbeno se dovodi u vezu s ubojstvom poznatog beogradskog novinara i vlasnika listova Dnevni telegraf i Evropljanin Slavka Ćuruvije, koji je bio otvoreni protivnik Miloševićeva režima.
Četvorica osumnjičenih za upletenost u ubojstvo Ćuruvije osuđena su nedavno na ukupno 100 godina zatvora, ali politička pozadina tog ubojstva nije otkrivena.
Mirjana Marković rođena je 10. listopada 1942. u Požarevcu, studirala je sociologiju na Sveučilištu u Beogradu gdje je i doktorirala, a bila je profesorica sociologije na Prirodno-matematičkom fakultetu u Beogradu. Objavila je oko 100 radova iz područja sociologije, kao i dva udžbenika sociološke tematike. Djela su joj prevedena na mnoge jezike, kao što su ruski, engleski, kineski, grčki.
Tijekom 90-ih godina osnovala je Jugoslavensku ljevicu (JUL) i bila je prva potpredsjednica te stranke
Marković je, inače, 2018. godine nepravomoćno osuđena na godinu dana zatvora zbog zlouporaba pri dodjeli državnih stanova 2000. godine. Marković je optužena da je utjecala na članove vladinog povjerenstva da protuzakonito raspodjele državne stanove. Tu presudu, koja je objavljena nakon skoro 15 godina od pokretanja kaznenog postupka, nedavno je srušio srpski Žalbeni sud koji je naredio da se cijeli postupak ponovi.