Merzuk Aletić pucao je sebi u glavu pred istražiteljima SIPA, a trebao im je pokazati neke od lokacija na kojim bi mogli biti posmrtni ostaci 15 Hrvata
Istraga vezana za samoubojstvo koje je izvršio zaštićeni svjedok u slučaju potrage za 15 tijela ubijenih osoba hrvatske nacionalnosti u Bugojnu 1993. godine pokušat će dati odgovor o razlozima zbog kojih se ubio Merzuk Aletić.
Za Oslobođenje je potvrđeno iz više izvora da je Bugojanac Merzuk Aletić, bivši službenik Policijske uprave Donji Vakuf, trebao taj dan (28. studenog) pokazati neke od lokacija istražiteljima Državne agencije za istrage i zaštitu – SIPA, za koje se pretpostavlja da bi mogle kriti ostatke 15 ubijenih Hrvata iz Bugojna za kojim se traga već tri desetljeća.
ŠTURE INFORMACIJE
Neslužnemo saznajemo da je u trenutku kada je pucao iz pištolja sebi u glavu, a to se dogodilo pored puta u Rostovu, bio u društvu istražitelja SIPA, te da su oni i obavijestili telefonski Policijsku stanicu u Bugojnu o ovom činu.
Kantonalno tužiteljstvo Srednjobosanske županije vodi istragu u vezi sa slučajem samoubojstva. Rekli su nam da je dežurna postupajuća tužiteljica Kantonalnog tužiteljstva SBK-a obaviještena “da je 28. 11. 2023. godine u 11.15 sati na lokalitetu Rostova, općina Bugojno, muškarac inicijala M. A. izvršio samoubojstvo iz vatrenog oružja”, te da je naložila “mjere i radnje s ciljem utvrđivanja okolnosti pod kojim se desio događaj”.
– Nakon što se provedu sve zakonom predviđene mjere i radnje, prikupe dokazi, Tužiteljstvo će donijeti tužiteljsku odluku o kojoj će javnost blagovremeno biti obaviještena, naveli su iz KTSBŽ-a.
Poslali smo dopise Tužiteljstvu BiH da bismo saznali dokle je došla istraga u slučaju ubijenih osoba hrvatske nacionalnosti u Bugojnu, ali do zaključenja ovog broja Oslobođenja nismo dobili povratnu informaciju. Obratili smo se zahtjevom za dobivanje informacije i od SIPA, o onome šta se dogodilo u Rostovu, a po dobivanju odgovora ćemo objaviti nove informacije.
Niti iz kantonalnog Ministarstva unutarnjih poslova nije bilo više informacija, osim one početne, šture, da je muškarac inicijala M. A. u Rostovu pucnjem iz vatrenog oružja sebi oduzeo život.
Dakle, nema služnemih informacija o Aletiću i istrazi o ubojstvima Hrvata Bugojna.
Novih informacija nije imao ni Miroslav Zelić, predsjednik Hrvatske udruge logoraša domovinskog rata u BiH. Kaže da ga nitko nije kontaktirao niti obavijestio službeno o tome.
U medijima se špekulira da je otkriven identitet Aletića kao zaštićenog svjedoka, te o tome da je bio pod velikim pritiskom. Da li je to ili je nešto drugo utjecalo na čovjeka da digne ruku na sebe, pokazat će istraga.
Istragom će se pokušati utvrditi i tko je otkrio identitet zaštićenog svjedoka, jer bi ta osoba morala krivično odgovarati.
POTRAGA TRAJE
Podsjetimo, prema izjavi Mladena Kajića, predsjednika udruga proisteklih iz domovinskog rata HZHB Bugojno, tijekom rata je u ovom gradu stradalo 311 Hrvata, od čega je 21 nasilno odveden iz bugojanskih logora, “te se još traga za njih 15 koji su ubijeni”. Tijela dvije osobe su pronađena ranije.
Aletić je bio jedan od svjedoka Tužiteljstva BiH u predmetu protiv Dževada Mlaće, nekadašnjeg predsjednika Ratnog predsjedništva Bugojna i Selme Cikotića, tadašnjeg zapovjednika Operativne grupe Zapad Armije BiH, te bivšeg državnog ministra odbrane i sigurnosti.