Nakon što je talijanska zastupnica u Europskom parlamentu Cristiana Muscardini (skupina zastupnika Europski konzervativci i reformisti – ECR) zatražila od Europske komisije suspenziju europskih fondova zbog “masakra nad psima lutalicama u Bosni”, još uvijek se čeka službeni potez iz Bruxellesa.
Upozorenja te žestoke osude izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životinja po kojem se eutanazija uvodi kao osnovni način upravljanja populacijom uličnih pasa u BiH stizala su cijele godine kako iz Izaslanstva EU-a u BiH, tako i iz brojnih stranih veleposlanstava. Najglasniji su bili veleposlanici Italije i Ujedinjenog Kraljevstva Ruggero Corrias i Nigel Casey, no ništa od tog nije pomoglo kao ni dolazak fondacije Dog Trust s pet milijuna eura vrijednim projektom, piše Dnevni list.
Kratki postupak
Državni parlamentarci, predvođeni predlagačicom novog zakona Nerminom Zaimović-Uzunović iz SDP-a BiH, digli su ruke za odredbu da će životinje, uključujući i pse, nakon smještanja u azil, ako u roku od 15 dana ne budu udomljeni biti – eutanazirani. No, suština problema je što je BiH i ranije imala zakon donesen 2009. godine koji se, pak, nije provodio.
Iz fondacije Dog Trust ističu kako vlasti u BiH, a najviše u Sarajevu gdje danas imamo oko 11.000 pasa lutalica, nisu uopće radile obveznu registraciju vlasnika bilo koje životinje, nisu radile na udomljavanju, a nisu posezale ni za eutanazijom.
-Eutanazija je postojala i u ranijem zakonu, ali je bila predviđena samo za agresivne, bolesne, zaražene životinje. Da se jedan segment tog zakona primjenjivao, imali bismo daleko drukčiju situaciju nego danas – navode iz Dog Trusta. Bilo kako bilo, računica govori kako bi za provođenje zakona trebala oko 22 milijuna maraka! Azile za napuštene životinje trebale su graditi lokalne vlasti, kojima je to (bilo) preskupo. S druge strane, (grado)načelnici se suočavaju sa svakodnevnim tužbama ljudi koje su psi-lutalice napali. Novi, pak, zakon jednako tako podrazumijeva azil, no tko će sve to platiti, ne spominje se. Jedina promjena u odnosu na stari zakon je uvođenje eutanazije svih pasa tek nakon 15 dana, što znači novu obvezu.
“Lajanje” u Parlamentu
Tijekom “lajanja” parlamentaraca kod predlaganja i donošenja ovog zakona njegova predlagačica Nermina Zaimović-Uzunović (SDP BiH) je isticala kako je “do 80 posto tih pasa bolesno i dalje širi zarazu”. Ona i ostali zastupnici su od lipnja, kad je zakon predložen, na svoje adrese dobili na tisuće elektroničkih poruka iz cijelog svijeta o ovoj tematici. Zaimović-Uzunović je tako kazala kako su joj e-mailovi stizali iz Meksika, Brazila, Italije…, ali i iznijela žestoke kritike na račun nevladinih organizacija koje su se tome protivile i koje je optužila da rade u osobnom interesu, a ne u interesu građana. Njezin kolega, zastupnik SDP-a Saša Magazinović, na svom Twitter profilu je predložio da fondacija Dogs Trust koja ima proračun od deset milijuna maraka svakom udomitelju psa da 1000 maraka za troškove izdržavanja.
– Trenutačno će s ulice biti uklonjeno 10.000 pasa – naveo je Magazinović. S druge strane, iz spomenute fondacije ističu kako sterilizacija – a u jednoj akciji Dog Trusta sterilizirano je na tisuće pasa u Sarajevu – košta oko 90 maraka. Ukoliko bi se radila eutanazija, koja košta oko 200 maraka, “masakr” pasa-lutalica u našemu glavnom gradu, kakvim ga je nazvala talijanska zastupnica u Europskom parlamentu Cristiana Muscardini, koštao bi oko 2,2 milijuna maraka, pod uvjetom da bi veterinari pristali to uraditi. Sami građani većinom se protive tome i ističu kako je istina da imamo eskalaciju nasilja (u glavnom gradu), ali da su za nju zaslužni ljudi. –