Nuuk – Francuski predsjednik Emmanuel Macron danas boravi u službenom posjetu Grenlandu, što stručnjaci i diplomati tumače kao snažan signal europske solidarnosti i odgovor na američke ambicije oko tog arktičkog otoka, posebice izjave bivšeg predsjednika Donalda Trumpa o njegovom mogućem “kupovanju”.
Macrona je po dolasku u Nuuk, glavni grad Grenlanda, dočekala hladna arktička klima i srdačna dobrodošlica lokalnih dužnosnika i stanovništva.
“Ovo je velika stvar za nas. Posjet predsjednika jedne velike zemlje snažna je poruka – i dobrodošao događaj”, rekao je Kaj Kleist, istaknuti grenlandski dužnosnik.
Podrška Danskoj i europsko jedinstvo
Macronov posjet događa se u trenutku pojačanih geopolitičkih napetosti u regiji, nakon izjava bivšeg predsjednika SAD-a Trumpa o mogućnosti da Sjedinjene Države preuzmu Grenland, zbog njegove strateške važnosti i bogatih nalazišta minerala.
“Macron ne dolazi samo zbog Grenlanda. Ovo je dio šire globalne igre”, ocjenjuje Kleist.
U delegaciji se nalazi i danska premijerka Mette Frederiksen, koja je naglasila da je riječ o “dokazu europskog jedinstva u suočavanju s izazovnom vanjskopolitičkom situacijom”.
Macron će razgovarati s domaćinima o sigurnosti na Arktiku i Sjevernom Atlantiku, klimatskim promjenama, gospodarskom razvoju i upravljanju strateškim resursima. Nakon Grenlanda, putuje na samit G7 u Kanadi.
“Oceani nisu na prodaju”
Podsjetimo, Macron je nedavno na UN-ovoj konferenciji o oceanima u Nici izjavio:
“Oceani nisu na prodaju. Grenland nije na prodaju. Arktik i nijedno drugo more nisu na prodaju.”
Izjava je pozdravljena od strane grenlandskih vlasti i međunarodnih promatrača kao jasan otklon od američke politike pod Trumpom.
Reakcija na ograničeni američki posjet
Macronova posjeta također se uspoređuje s neuspjelim pokušajem posjeta američkog potpredsjedničkog para, J.D. Vancea i njegove supruge Ushe, čiji je dolazak u ožujku prošao bez javnih nastupa i značajnog političkog učinka.
“Macron je poslao poruku i Trumpu i američkoj javnosti: Grenland nije prostor američke kupoprodaje, već europske solidarnosti i samoodređenja”, istaknuo je Ulrik Pram Gad, istraživač Danskog instituta za međunarodne studije.