Poznati američki odvjetnik Luka Mišetić na Twitteru se zapitao slijedi li Veleposlanstvo SAD-a u Sarajevu službenu politiku Bijele kuće i državnog tajnika Mikea Pompea, u kontekstu negativnih reakcija sarajevskog Veleposlanstva na najavljenu komemorativnu misu za žrtve Bleiburga i Križnog puta Katedrali u Sarajevu, prenosi Hrvatski Medijski Servis.
Naime, Mišetić se upitao je li Veleposlanstvo SAD-a koje jugoslavenske komuniste povezuje s demokratskim vrijednostima, a misu kao znak sjećanja na masovna ubojstva civila, zarobljenika i svećenika naziva revizionizmom i retrogradnom politikom, u skladu sa zajedničkom izjavom, kojoj je Pompeo supotpisnik, a koja govori o tome da središnja i istočna Europa porazom nacističke Njemačke nisu doživjele slobodu jer su se našle pod vlašću komunističkih režima, iza željezne zavjese.
“Dok je svibanj 1945. donio kraj Drugog svjetskog rata u Europi, on nije donio slobodu cijeloj Europi”, rekao je Mike Pompeo (američki državni tajnik, op) u zajedničkoj deklaraciji s 8 država članica EU-a. Možda će htjeti s njim razgovarati iz Veleposlanstva SAD-a u BiH, koji su upravo jugoslavenske komuniste povezali s “vrijednostima demokracije”, i svetu misu u znak sjećanja na masovno ubojstvo ratnih zarobljenika, civila i katoličkih svećenika od strane jugoslavenskih komunista nazvali “revizionizam”. Tajniče Pompeo, djeluje li Ambasada SAD-a u Sarajevu u skladu s vrijednostima izraženim u vašoj zajedničkoj izjavi?”, napisao je Mišetić na Twitteru.
1/”While May 1945 brought the end of the Second World War in Europe, it did not bring freedom to all of Europe,” said @SecPompeo in joint declaration with 8 EU member states. He may want to have a word with @USEmbassySJJ, which just associated Yugoslav communists with the https://t.co/J5p4xaOHM6
— Luka Misetic (@MiseticLaw) May 11, 2020
Kraj II. sv. rata nije donio slobodu cijeloj Europi
HMS prenosi i zajedničku izjavu američkog državnog tajnika i Mikea Pompea te ministara vanjskih poslova Bugarske, Češke, Estonije, Mađarske, Latvije, Litve, Poljske, Rumunjske i Slovačke, na koju se Mišetić u Tweetu poziva.
Obilježavajući 75. obljetnicu završetka Drugog svjetskog rata 2020., odajemo počast žrtvama i svim vojnicima koji su se borili za poraz nacističke Njemačke i okončali holokaust.
Dok je svibanj 1945. donio kraj Drugog svjetskog rata u Europi, on nije donio slobodu cijeloj Europi. Središnji i istočni dio kontinenta ostao je pod vlašću komunističkih režima gotovo 50 godina. Baltičke države bile su ilegalno okupirane i aneksirane, a Sovjetski Savez je izvršavao željezni stisak nad ostalim zarobljenim državama koristeći prekomjernu vojnu silu, represiju i ideološku kontrolu.
Mnogo desetljeća brojni Europljani iz središnjeg i istočnog dijela kontinenta žrtvovali su svoje živote težeći slobodi, budući da su milijuni bili lišeni prava i temeljnih sloboda, podvrgnuti mučenju i prisilnom raseljavanju. Društva iza željezne zavjese očajnički su tražila put do demokracije i neovisnosti.
Događaji 1956., stvaranje i aktivnosti Povelje 77, pokret solidarnosti, Baltički put, jesen naroda 1989. i pad Berlinskog zida bili su važni događaji koji su odlučno pridonijeli stvaranju slobode i demokracije u Europi.
Danas zajedno radimo na snažnoj i slobodnoj Europi, gdje prevladavaju ljudska prava, demokracija i vladavina zakona. Budućnost bi se trebala temeljiti na činjenicama iz povijesti i pravde za žrtve totalitarnih režima. Spremni smo za dijalog sa svima koji su zainteresirani slijediti ove principe. Manipuliranje povijesnim događajima koji su doveli do Drugog svjetskog rata i podjele Europe nakon rata predstavlja žalostan pokušaj falsificiranja povijesti.
Želimo podsjetiti sve članove međunarodne zajednice da trajna međunarodna sigurnost, stabilnost i mir zahtijeva istinsko i kontinuirano pridržavanje međunarodnog prava i normi, uključujući suverenitet i teritorijalni integritet svih država. Učeći okrutne lekcije iz Drugog svjetskog rata, pozivamo međunarodnu zajednicu da nam se pridruži u odlučnom odbacivanju koncepta sfera utjecaja i inzistiranju na jednakosti svih suverenih naroda.
Američko veleposlanstvo o revizionizmu
Podsjećamo, Veleposlanstvo SAD-a u BiH uključilo se u medijsku hajku protiv Katoličke crkve u BiH i kardinala Vinka Puljića pozvavši organizatore mise da se “suzdrže od revizionizma i retrogradne retorike”.
As we have just marked the Day of Victory over Fascism, we all must focus on the true values of democracy, reconciliation, and interreligious dialogue.
— US Embassy Sarajevo (@USEmbassySJJ) May 11, 2020
“Kao što smo upravo obilježili Dan pobjede nad fašizmom, svi se moramo usredotočiti na prave vrijednosti demokracije, pomirenja i međureligijskog dijaloga.
Razmišljajući o Drugom svjetskom ratu, moramo prepoznati i pamtiti povijest u njenoj cjelini. Pozivamo one koji organiziraju Bleiburšku komemoraciju u BiH da se suzdrže od povijesnog revizionizma i retrogradne retorike”, stoji na Twitter profilu Veleposlanstva SAD-a u BiH.