- Advertisement -
U Kongresu Sjedinjenih Američkih Država jučer je održana rasprava, odnosno saslušanje o temi “Naslijeđe Daytona i budućnost Bosne i Hercegovine i zapadnog Balkana”.
Tijekom saslušanja o situaciji u BiH i zemljama regiona neki od kongresmena su pokazali zavidno nepoznavanje prilika i odnosa na Balkanu.
Tako je republikanac Dana Rohrabacher, koji je vodio saslušanje i koji obnaša funkciju predsjedavajućeg Pododbora za vanjske poslove Kongresa SAD-a upitao: “Bošnjaci su muslimani, kao i Albanci, ali oni nisu Albanci? Dakle, koji jezik oni govore?”.
Potom je Rohrabacher zatražio odgovor od viših državnih službenika o tome da li ljudi u BiH govore isti jezik i da li se Bošnjaci, Srbi i Hrvati na ulici mogu razlikovati.
Na upit kojim jezikom govore Bošnjaci, sugovornici su odgovorili da govore srpskohrvatskim. Na pitanje kojim govore Srbi , rečeno je da govore srpskohrvatskim. A na pitanje kojim govore Hrvati, rečeno je da govore hrvatskim. Nitko od Bošnjaka nije reagirao. Iako je u publici sjedio Reuf Bajrović.
Saslušanje su vodili predsjedavajući ovog tijela, kongresmen iz republikanske stranke Dana Rohrabacher i dopredsjedavajući, demokrata Gregory Meeks.
Drugi kongresmen pitao je ljude koji su saslušavani, da li muslimani Džakarte znaju da su US vojne formacije na Balkanu bombardirale kršćane na Balkanu (Srbe) kako bi zaštitili muslimane na Kosovu i BIH. Te znaju li to muslimani na Balkanu. I cijene li to.
Mr. Perry tako pitao je ima li BIH svoju zračnu vojnu flotu.
Na trenutke su postavljana pitanja koja bi jednako trebala zabrinuti svakog građanina BIH. Naprosto zato jer je US utjecaj u BIH preogroman, dok pitanja kongresmena govore da poznavanje odnosa u našoj zemlji nije na zavidnoj razini.
Svjedočili su Matthew Palmer, vršitelj dužnosti zamjenika pomoćnika državnog sekretara SAD-a, dr. Saša Toperić, direktor programa Mediterana, Bliskog istoka te zemalja Zaljeva pri Centru za transatlantske odnose SAIS, Philippe Leroux-Martin, direktor Sektora za vladavinu prava, pravdu i sigurnost pri Institutu za mir SAD-a te Kurt Bassuener, suosnivač i viši stručni saradnik Vijeća za politiku demokratizacije.