Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković ustvrdio je kako BiH, kao zemlja izvoznik električne energije, mora učiniti sve da iskoristi svoje energetske potencijale i resurse kako bi zadržala svoju poziciju ne tržištu.
Na Energetskom summitu u Neumu Konaković je upozorio na sve veće izazove s kojima se susreću domaće vlasti s obzirom na činjenicu da se većina električne energije u BiH proizvodi iz fosilnih goriva.
– Mi svoju legislativu moramo uskladiti sa svjetskom i europskom, a sve zbog činjenice da se proizvodanja energije u BiH i dalje u velikoj mjeri zasniva na tzv. crnoj električnoj energiji, onoj koja proizvodi određene ekološke probleme. S obzirom na administrativne procedure Europske unije, jako je bitno hitno usklađivati i jačati potencijale obnovljivih izvora energije i time, slikovito rečeno, s jednog kolosijeka preći na drugi, što smatram ozbiljnim izazovom za vlasti u BiH – kazao je Konaković.
On je zahvalio federalnom premijeru Nerminu Nikšiću i resornom ministru Vedranu Lakiću što su, kako je rekao, na razini Federacije BiH ovu temu stavili među prioritetne i što su na entitetskoj razini već usvojeni neki zakoni koji unaprjeđuju oblast energetike.
– U dijelu naših pristupnih procesa Europskoj uniji ovo je također važna oblast. BiH i njeno gospodarstvo još uvijek imaju konkurentu cijenu električne energije i trebali bismo učiniti sve da naši poduzetnici ostanu, na neki način, privilegirani u odnosu na konkurenciju – kazao je ministar vanjskih poslova BiH.
Summiti i stručni skupova, poput ovoga u Neumu, ponudit će određena rješenja koja će omogućiti maksimalno iskorištavanje domaćih potencijala, dodao je.
– Pored električne energije u našem fokusu su i neke druge teme, poput Južne interkonekcije. Nadam se hrabrim i brzim rješenjima – zaključio je Konaković, prenosi Fena.
Njemački veleposlanik: Podržat ćemo BiH, ali na vama je da djelujete
Njemački veleposlanik u BiH Thomas Fitschen u svom je izlaganju rekao je da je Njemačka posvećena pomaganju Bosni i Hercegovini, kao i zemljama regije da postignu klimatske ciljeve te da se udalje od fosilnih goriva.
Podsjetio je da je njemačka vlada pokrenula regionalno klimatsko partnerstvo između Njemačke i šest zemalja regije zapadnog Balkana, što obuhvaća značajna sredstava do 1,5 milijardi eura do 2030. godine.
– Svrha partnerstva je da se regija primakne postizanju europskih i pariških klimatskih ciljeva, da se implementira zelena agenda EU za zapadni Balkan i da se podrži proces europskih integracija BiH u području energetske i klimatske politike. Uvjeren sam da ova suradnja Njemačke i BiH donosi ogromne koristi ekonomiji i ljudima cijele BiH – rekao je Fitschen.
Energetska tranzicija zemlje je ključna za pristupanje Europskoj uniji te za ekonomski rast, podsjetio je Fitschen, napominjući kako je ispunjavanje uvjeta održivosti ključno i za pristup europskim tržištima, jer je dostupnost čiste energije središnji kriterij za njemačke kompanije koje žele uspostaviti poslovanje u BiH.
– Za Bosnu i Hercegovinu ovo je izazov i prilika. Njemačka će podržati vašu zemlju u tim naporima, ali na državi je da djeluje – poručio je veleposlanik Fitschen.
Češki stručnjaci spremni pomoći BiH
Otpravnik poslova veleposlanstva Republike Češke u Bosni i Hercegovini Josef Zrzavecky rekao je da ta zemlja podržava održivi razvoj u Bosni i Hercegovini, kao i vladavinu prava te poštivanje ljudskih prava.
– Republika Češka oduvijek je podržavala članstvo Bosne i Hercegovine u Europskoj uniji, odnosno otvaranje procesa pristupanja. Zemlja mora učiniti sve napore da provede neophodne reforme. Češki stručnjaci su spremni podijeliti svoja iskustva iz procesa tranzicije i pristupanja Europskoj uniji – naglasio je Zrzavecky./HMS/