Subota, 3 svibnja, 2025

KO DA SU IH TURCI PISALI: Bošnjački udžbenici lažu! Бошњачки уџбеници лажу! Boşnak ders kitapları yalan söylüyor!

Vrlo
- Advertisement -

Bosna je zemlja gdje povijest ne teče, već se taloži. Tu su udžbenici ispisani kao dnevnici trauma, a zastave često djeluju kao osobna izjava identiteta, vjere, pripadnosti, možda čak i inata. Povijest ovdje nije samo prošlost, već i budućnost, jer svi naraštaji nose iste terete, iznova ih slažući na ramena svojih potomaka. A kako drugačije u zemlji gdje je prošlost vječita borba za pripadnost, a sadašnjost neprestano prebrojavanje – ljudi, teritorija, krvi, simbola?

Zemlja triju naroda i tristo narativa

Bosna i Hercegovina nema jedinstven povijesni narativ, niti će ga ikada imati. To je zemlja gdje tri naroda dijele jedno tlo, ali ne i iste knjige. Što jedan udžbenik proglašava svetim, drugi odbacuje kao herezu. Gdje jedna zastava simbolizira heroizam, druga priziva tugu i strah. U bošnjačkim udžbenicima srednjovjekovna Bosna često se predstavlja kao raj na zemlji – gdje je Crkva bosanska bila simbol slobode, a njeni pripadnici duhovna elita. Hrvati i Srbi? Ma, nisu postojali, osim možda u tragovima.

Tako će vam udžbenik za bošnjačke gimnazijalce kazati da su Bošnjaci direktni potomci tih “krstjana”, koji su s osmijehom na licu prihvatili islam kao produžetak svoje vjere. Nitko tu nije utjerivao ništa ognjem i mačem. Sultan je, prema tim pričama, došao s Ahdnamom u jednoj, i mirom u drugoj ruci, nudeći slobodu od nametnutih križeva Zapada. Realnost? Fratri Bosne Srebrene će vam reći drugačije, kao i usmena predaja svake hrvatske obitelji s obronaka Vranice ili Ljubuše.

Islamizacija, ali drage volje?

Možda nigdje drugdje islamizacija nije toliko romantično opisana kao u bošnjačkim udžbenicima. “Duhovna sloboda”, “pravo izbora”, “privlačnost islama”. Priča o robovima koji su, navodno, prelaskom na islam dobivali slobodu i društveni status. Kao da je to bio poziv na gala večeru, a ne pritisak sustava koji je kažnjavao svakog “nevjernika” višim porezima, ograničenjima i prisilnim odvođenjem djece kroz danak u krvi.

No, ono što najviše smeta nije samo iskrivljavanje povijesti, već nepostojanje prostora za dijalog. Nigdje se ne spominju katoličke crkve pretvorene u džamije, niti uništenje pravoslavnih manastira.

Nitko ne spominje kako su franjevci, umjesto da vode otpor, potpisali ugovor o služanjstvu sa sultanom, preuzevši na sebe ulogu posrednika. Njihova odgovornost nije bila samo duhovna, već i politička – jamčili su pokornost domorodačkog naroda Osmanlijama, uz uvjet da se njima osobno zajamči život i pravo na pastoralni rad. U tom dogovoru, franjevci su preuzeli ulogu osigurača mira, umjesto da postanu simbol otpora. Tako su, svjesni stvarnosti osmanske vlasti, djelovali u okviru dozvoljenog, prilagođavajući svoju misiju evangelizacije ropstvu, i to  po cijenu potpune odanosti sultanu. Zapravo Franjevce uopće ne spominju u udžbenicima niti što je to bilo u Srebrenici a što u Olovu. Nema zamaranja malenih Bošnjaka porušenih katoičkim crkvama.

Srbi i Hrvati, ali samo na posudbu

Još jedna zanimljivost je tvrdnja da Srba i Hrvata u Bosni zapravo nije bilo prije 19. stoljeća. Njihov dolazak, prema ovim knjigama, bio je rezultat nacionalnih pokreta iz Srbije i Hrvatske. Tako ispada da je cijela povijest Bosne do tada bila homogena, jedinstvena i bošnjačka. A što ćemo s katoličkom Herceg-Bosnom iz srednjeg vijeka? Ili s Hrvatima iz Livna koji su podignuli prvu crkvu u Bosni? Oni su, valjda, zaboravljeni u korist narativa koji ne priznaje ništa što ne odgovara toj slici.

Hrvatski doprinos ratu? Skriven u fusnotama.

Kada se prelazi na ratne godine, stvari postaju još crnje. HVO? Prepušten političkom HDZ-u, bez konteksta vojne strategije i zajedničkih operacija s Armijom BiH. Operacija Oluja? Nigdje spomena. Hrvatska vojska? Kao da nije ni postojala, iako su oslobađali dijelove BiH uz nevjerojatne žrtve. Sve se svodi na priču o bošnjačkoj žrtvi, dok hrvatski doprinos ostaje zakopan pod teretom Heliodroma i Dretelja, kao da su jedina ostavština Hrvata u ratu logori.

Završna riječ: Povijest kao bojno polje

Ova analiza nije napad na bošnjačku povijest. To je poziv na suočavanje s činjenicama, bez uljepšavanja ili prešućivanja. Povijest Bosne i Hercegovine je slojevita, krvava i komplicirana. Nitko nema pravo monopolizirati istinu. I dokle god budemo pisali povijest kao manifest jedne strane, a ne kao zajedničko nasljeđe, nastavit ćemo ponavljati iste greške. Jer u ovoj zemlji, zastave nisu samo simboli. One su sjene prošlosti koje nas neumoljivo prate, čak i dok pokušavamo gledati naprijed.

BOSNIAK TEXTBOOKS: Bosnian church converted to Islam willingly, while Croats and Serbs did not exist in Bosnia until the 19th century

Ovo su glavne zamjerke udžbeniku povijesti na bošnjačkom nacionalnom programu:

  1. Bošnjački povijesni narativ: Udžbenici za bošnjačke učenike naglašavaju srednjovjekovnu Bosnu kao neovisnu kraljevinu s posebnim identitetom, s naglaskom na Crkvu bosansku i njen povijesni značaj.
  2. Islamizacija Bosne: Prelazak na islam prikazuje se kao proces vođen socijalnim, ekonomskim i vjerskim razlozima, a ne prisilom. Autori sugeriraju da su pripadnici Crkve bosanske dragovoljno prihvatili islam.
  3. Kritika katoličkog i pravoslavnog utjecaja: Bošnjački udžbenici minimaliziraju utjecaj katoličanstva i pravoslavlja u srednjovjekovnoj Bosni, naglašavajući Crkvu bosansku kao glavnu religijsku instituciju tog doba.
  4. Negiranje ranijih etničkih identiteta: Udžbenici tvrde da Srbi i Hrvati nisu postojali u Bosni prije 19. stoljeća i da su se etničke identifikacije razvile pod utjecajem nacionalnih pokreta iz susjednih država.
  5. Kritika hrvatskih i srpskih povjesničara: Bošnjački autori kritiziraju hrvatsku i srpsku historiografiju kao pristranu, s ciljem prikazivanja Bosne kao isključivo katoličke ili pravoslavne zemlje.
  6. Minimalizacija hrvatskog doprinosa u ratu 1990-ih: Hrvatska vojska i HVO u bošnjačkim udžbenicima se minimalno spominju, a njihova uloga u oslobođenju BiH i operaciji “Oluja” uopće se ne ističe.
  7. Naglašavanje bošnjačke žrtve u ratu: Udžbenici posvećuju mnogo prostora srpskim zločinima, genocidu u Srebrenici i logorima, dok se sukob ARBiH i HVO-a prikazuje jednostrano, s fokusom na bošnjačke žrtve.
  8. Manipulacija fotografijama: Učenicima se prezentiraju fotografije s potpisima koji sugeriraju određene političke stavove, poput podjela između Srba i Hrvata na račun Bošnjaka.
  9. Osmanska vlast u pozitivnom svjetlu: Osmansko carstvo prikazuje se kao tolerantno prema različitim vjerama, unatoč povremenom priznavanju poteškoća katolika pod osmanskom vlašću.
  10. Negiranje uloge HV-a i Hrvatske: Uloga Hrvatske u završnim operacijama tijekom rata u BiH gotovo je u potpunosti ignorirana.
  11. Daytonski sporazum: Daytonski mirovni sporazum prikazuje se kao rezultat pritiska zapadnih sila, dok se sugerira da su Srbi i Hrvati bili zadovoljniji podjelom BiH od Bošnjaka.

Mladi Bošnjaci imaju pravo na istinu o našoj zajedničkoj povijesti, i nema pravo politika kao što je SDA ili bilo tko drugi određivati što znanost smije pisati ili ne smije.  Hrvati i Srbi u BIH moraju pokrenuti inicijativu za donošenjem zajedničkog udžbenika povijesti u BIH. Inače će se stvoriti provizorij za nove sukobe. U BIH se dogodila jedna istina. Ne tri istine. I to svi moramo prihvatiti.

IURKOV l POSKOK

Ovo je skraćena verzija izvornog teksta  više na dalmatinskiportal.hr

- Advertisement -

160 KOMENTARI

guest

160 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pravo iz furune

Twitter proglasio papu

Dragi ljubitelji crkvenih “reality‑show” formata, otvaramo sezonu Konklava 2025. Kandidati su već u Rimu, scenografija je spremna, a publika...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -