Ključ rješenja spomenutih problema, pak, leži u Sarajevu. Preciznije, kod Bakira Izetbegovića, novopromovirane najsnažnije političke ličnosti u bošnjačkom narodu
Izazovi pred novom vladajućom garniturom u BiH bit će ogromni i teško rješivi. Kao i do sada. Zadatci koji će pred sobom imati nova vlast, ma kako bila sklopljena, bit će određujući za budućnost BiH.
Tako je ponovno prioritet provođenje presude Sejdić-Finici, odnosno izmjene Ustava BiH i Izbornoga zakona BiH na način koji će omogućiti pripadnicima nacionalnih manjina u BiH da budu birani (pasivno biračko pravo) prvenstveno u Predsjedništvo BiH.
Piše: Jurica Gudelj, Dnevnik.ba
Potom tu je i uspostava famoznog mehanizma koordinacije. Riječ je o mehanizmu koordinacije među različitim razinama vlasti za prenošenje, primjenu i provedbu zakona Europske unije. Isto tako, tim mehanizmom bi se omogućilo da BiH jednoglasno nastupa u razgovorima/pregovorima s Unijom. Potom tu su pitanja Mostara, obrazovanja…
Ključ kod Bakira
Riječ je o problemima koji su obilježili prethodni mandat i koji su bili povod za ”krvave” obračune u političkom Sarajevu. Ključ rješenja spomenutih problema, pak, leži u Sarajevu. Preciznije, kod Bakira Izetbegovića, novopromovirane najsnažnije političke ličnosti u bošnjačkom narodu.
Presuda Sejdić-Finci do sada nije provedena jer bošnjačke stranke, iako načelno prihvaćaju princip da jedan narod drugom ne bira predstavnike, to načelo ne žele primijeniti u praksi. Umjesto toga, Hrvatima nude modele koji jamče ”99 postotnu šansu da izaberu svoje politčke predstavnike”. Istovremeno, Srbima i Bošnjacima bi ostala 100 postotna šansa da biraju svoje predstavnike.
Iz SDA poručuju kako ”neće biti novih izbornih jednica, jer je to uvod u nove entitete, a entiteti u raspad zemlje”. Ali ne vide kako sadašnje stanje proizvodi najbolje okolnosti da se zemlja raspadne.
Zapravo da implodira. I to se upravo događa zadnjih pet godina. Zemlja se polako ali sigurno urušava sama u sebe, propada u svakom pogledu; iz države se danas bježi jednako kao i u devedesetima, nezaposlenost godinama kontinuirano raste, susjedi su već danas za BiH postali ”zapad”; Bošnjaci pale zgrade državnih institucija iako nema ni trećeg entiteta, ni hrvatske izborne jedinice… Država BiH danas je postala prvi neprijatelj vlastitoga stanovništva. To je prvi preduvjet za raspad BiH.
Strah Sarajeva od Hrvata
Zadnjih osam godina, od 2006. godine i pojave fenomena Komšić, odnosno uzurpacije izbornih prava Hrvatima, BiH je krenula sigurnom stazom ka tamnom vilajetu. Potpuni kolaps se desio kad je 2011. godine uspostavljena platformaška Vlada FBiH.
Pored činjenice da SDP i njegovi sateliti nisu imali sposobnosti uspješno obnašati vlast, takva vlast nije mogla uspješno funkcionirati jednostavno jer je utemeljana na prevari.
Hrvatski narod je gadno izvaran 2011. godine, a sve je amenovao visoki predstavnik Valentin Inzko famoznim utvrđivanje kako je pet trećina od 17 i suspendiranjem odluka Središnjeg izbornog povjerenstva. Dobili smo tada bošnjačko-kvinslinšku Vladu FBiH. Iz takvih okolnosti ništa se pozitivno nije ni moglo izroditi.
Danas, pak, postoji šansa da se napravi jedan korak naprijed. Međutim, taj prvi korak mora učiniti Bakir Izetbegović. On mora pokazati liderstvo i političkom Sarajevu objasniti da nitko ništa ne daje Hrvatima, nego da ljudi jednostavno imaju pravo sami izabrati svoje predstavnike.
Izetbegović mora objasniti Sarajevu da se Hrvata ne treba plašiti – nikom više nije u interesu da se ova država raspada i dijeli. Podjeljenija nego je danas svakako ni ne može biti. On mora pokazati dosljednost i odbiti sigurne napade Zlatka Lagumdžije i Željka Komšića koji će svaku jednakopravnost konstitutivnih naroda pokušati prikazati kao ”raspad države”. A oni je, tobože, brane.
Upravo zbog tog razloga, i Čović i Izetbegović bi trebali izbjegavati sklapanje koalicije s Demokratskom frontom Željka Komšića. U toj stranci su snažnog šovinističkog opredjeljenja da je u redu nametati volju malobrojnijem. Oni će biti protiv bilo kakvih reformi, a vjerojatno će tražiti i ulazak u hrvatske kvote u izvršnoj vlasti.
To će, pak, dovesti do zastoja u procesu uspostave vlasti, a mogući su i novi nacionalno motivirani politički sukobi. Komšićevci se ni malo ne razlikuju od Lagumdžijinih pulenova i oni su pokazali kako za svako rješenju vješto pronalaze novi problem.
Izborna jednica ili propast
Fahrudin Radončić i njegov SBB čine se znatno umjerenijima. Ova stranka pripada krugu narodnjačkih stranaka, jednako kao i HDZ BiH i SDA, i Radončić je više puta izjavio kako prepoznaje problem izborne neravnopravnosti Hrvata.
Međutim, potrebno je neko vrijeme da otople odnosi Radončića i Izetbegovića. Avaz, naime, ne može preko noći prestati s napadima na ”sistemsku mafiju iz SDA…’
U Republici Srpskoj kredibilan partner u reformama će gotovo sigurno biti SNSD Milorada Dodika. Za dvotrećinsku većinu u državnom parlamentu i promjene Izbornoga zakona i Ustava bit će potrebno uključiti i druge stranke. No, okosnica će po svemu sudeći biti HDZ BiH, SDA, SBB i SNSD.
Ako BiH ne uđe odvažno u reformske procese i ne reformira Izborni zakon na način da se Hrvatima zajamči izbor njihovih predstavnika, BiH je osuđena na propast. Vrijeme će nam prolaziti u neprestanom nadmudrivanju, politici nadbijanja i mrcvarenju.
Naposljetku ćemo ostariti i pitati se zašto nam se država raspada dok su nam djeca u Australiji./Dnevnik.ba/hms.ba/