Bivši američki državni tajnik Henry Kissinger smatra da je slavlje na berlinskim ulicama nakon prošlotjednog napada palestinske militantne grupe Hamas na Izrael pokazatelj da je pušteno previše stranaca u Njemačku.
Obrazložio je zašto smatra da je bila greška dopustiti da veliki broj stranaca naseli Njemačku.
“Bila je velika greška pustiti toliko ljudi potpuno različite kulture, religije i koncepta, jer time se stvara grupni pritisak u državi koja je to dopustila”, izjavio je stogodišnji diplomata u intervjuu za njemačku televizijsku kuću Welt TV, prenosi Klix.
Kissinger je rođen u Njemačkoj, a iselio se iz nje 1938. godine, tijekom nacističke vladavine u ovoj zemlji. Arhitekta je vanjske politike Sjedinjenih Američkih Država tijekom rata u Vijetnamu.
Na pitanje kako vidi slavlje Arapa u Berlinu nakon spomenutog napada, odgovorio je da mu je to bolno. Hamasov napad je nazvao “otvorenim činom agresije” koji “mora biti dočekan nekom kaznom”. Napomenuo je na opasnost od eskalacije u ovom dijelu svijeta.
“Bliskoistočni sukob ima opasnost od eskalacije i uključivanja drugih država uslijed pritiska njihovog javnog mnijenja”, izjavio je Kissinger, ukazavši na iskustvo iz Jomkipurskog rata iz 1973., kada je arapska koalicija predvođena Egiptom i Sirijom napala Izrael.
Smatra da pravi cilj Hamasa i njegovih pristalica može biti samo mobilizacija arapskog svijeta protiv Izraela i skretanje sa puta mirovnih pregovora. Za njega nije isključeno da Izrael djeluje protiv Irana ako bude smatrao da je ova država umiješana u posljednji Hamasov napad.
Konstatirao je da Hamasov napad na Izrael i ruska agresija na Ukrajinu predstavljaju “fundamentalni napad na međunarodni sistem”, prenosi vanjskopolitički portal Politico.