Ministar unutarnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan prokomentirao je današnju akciju Tužiteljstva BiH u Bijeljini i Brčkom riječima koje bi se mogle urezati u udžbenike diplomatije balkanskog tipa:
– Tko ide u goste kod domaćina gdje im je rečeno da nisu dobrodošli?
Ako vam ovo zvuči kao stih iz narodne pjesme, varate se – to je službena reakcija na akciju institucije koju Karan uporno naziva izvanustavnom. I to ne bez razloga.
Prema njegovim riječima, Tužiteljstvo BiH svjesno provocira potencijalni sukob dviju policija – one državne i one entitetske – time što provodi akcije bez suglasnosti i komunikacije s Ministarstvom unutarnjih poslova RS. Događa se to u trenutku dok, tvrdi Karan, već devet mjeseci njihovi službenici čekaju realizaciju predmeta protiv organizirane kriminalne grupe, za koji Tužiteljstvo – citiramo – „samo skuplja prašinu po ladicama“.
Umjesto toga, tužitelj Džermin Pašić, poznat po pravosudnoj revnosti i političkoj selektivnosti, prema Karanovim riječima koristi taj isti predmet za – “potkusurivanje”. I to ne u kafani, nego na terenu. Oružanom. U Brčkom.
– Ministarstvo unutarnjih poslova RS ostaje jamac sigurnosti. Ali isto tako i jamac toga da neće igrati ulogu statista u nečijim eksperimentima iz Sarajeva. Jer ako netko pokušava proizvesti incident, a zna da time riskira mir, onda je jasno tko je remetilački faktor – poručuje Karan.
I pita: Tko to brine o borbi protiv organiziranog kriminala, ako devet mjeseci opstruira uhićenja osumnjičenih?
Poruka je jasna – Tužiteljstvo BiH u RS-u više nije pravosudna institucija. Nije ni gost. Nije ni poštar. Ono je – kako kaže Karan – “izvanustavno tijelo koje dolazi bez pozivnice i glumi zakon dok gazi Ustav.”
Na kraju, pozvao je glavnog tužitelja Milanka Kajganića da podnese ostavku. I to ne zbog političkog pritiska – već zbog činjenice da institucija koju vodi “nije ništa drugo nego politička alatka u službi nečije opsesije centralizacijom”.
U zemlji u kojoj se “neovisno pravosuđe” redovno savija pod Bonskim naletima, pitanje pravne države postaje pitanje – tko je koga pozvao, i tko je zvao Interpol?