Stručnjak za sigurnost Pavle Kalinić ponovno je uzburkao javnost izjavama u emisiji Novi dan kod Tihomira Ladišića, oštro kritizirajući novi sigurnosni protokol za škole uveden nakon tragičnog događaja u osnovnoj školi u Prečkom. Zaključane škole, najavljeni posjetitelji, ali i evidentno zanemareni temelji sigurnosnog sustava, prema Kaliniću, samo su iluzija kontrole.
“Sigurnosni protokol? Pisali ga neznalice”
Kalinić nije skrivao razočaranje:
“Ovaj protokol jasno pokazuje da ga je pisao netko tko ne razumije ni problem ni rješenja potrebna za njegovo rješavanje.” Kao alternativu, Kalinić je ponovno istaknuo prijedlog star 15 godina – umirovljeni policajci kao školski zaštitari. “Oni idu u mirovinu s 50 godina ili manje. To je neiskorišten resurs,” dodao je.
Evakuacijske vježbe – “Dva puta godišnje? Smiješno!”
Kalinić se osvrnuo i na protokol evakuacije, naglašavajući da je praksa ključna.
“Djeca su u Prečkom bježala kroz prozore. I za to morate imati plan – gdje će se skloniti, kako će se kretati.” Također, smatra da bi vježbe evakuacije trebale biti učestalije, a ne “dva puta godišnje”.
“Bajke o civilnoj zaštiti”
Kalinićeva najglasnija kritika bila je upućena civilnoj zaštiti:
“Hrvatska nema civilnu zaštitu. Na papiru imate 11 tisuća pripadnika, ali kad se dogode poplave ili potresi, ti brojevi nestaju. Hrvatska bi trebala imati između 80 i 100 tisuća pripadnika civilne zaštite,” upozorio je.
“Nama se to neće dogoditi” – paradigma koja vodi u kaos
Kalinić zaključuje da Hrvatska funkcionira na opasnoj pretpostavci: “To se nama neće dogoditi.” Upozorava na situacije u regiji, poput Beograda ili Crne Gore, i apelira na podizanje razine sigurnosti ne samo u školama, već i u vrtićima, fakultetima, domovima zdravlja i umirovljeničkim domovima.
Dok se sigurnosni protokoli implementiraju, čini se da je ključno pitanje: radi li Hrvatska sustavno na sigurnosti ili se oslanja na iluziju reda i kontrole?