105. je godišnjica genocida u kojem je poginulo 1,5 milijuna ljudi. U glavnom gradu Armenije Erevanu, kao i diljem svijeta, gdjegod postoji armenska dijaspora, obilježava se tužna obljetnica – 105 godina od genocida Armenaca, u kojem je stradalo 1,5 milijuna ljudi.
Ubojstva su se odvijala pred očima međunarodne javnosti, uključujući i misionare – dramatična svjedočanstva o tome da je stotine ljudi ubijeno, neki i živi zapaljeni, pojavila su se u zapadnom tisku. Fotografije su prikazivale i cijele doline pune ljudskih lubanja.
Armenski povjesničari danas tvrde da je smrtno stradalo 1,5 milijuna ljudi, bilo da su ubijeni ili da su umrli od gladi u sirijskim pustinjama.
Kad su kasnije upitali guvernera pokrajine Diyarbakir Mehmeda Reshida, koji je bio među dužnosnicima koji su obećali napadačima na Armence da ih neće kažnjavati, kako kao liječnik može opravdati svoje postupke, rekao je:
“Moj turski identitet pobijedio je moju profesiju. Mislio sam da ih treba uništiti prije nego oni unište nas. Ako me pitate kako sam kao liječnik mogao počiniti ubojstvo, moj odgovor je jednostavan: Armenci su postali opasni mikrobi u tijelu ove zemlje. A liječnikova je dužnosot da istrijebi bakterije”.
Nepotrebno je dodati – turske vlasti negiraju genocid.
Nije bilo plana „konačnog rješenja“, navode.
Tom jednostavnom logikom se briše i poništava pokolj i čuva poznati turski obraz.
Sarajevo je , tako, zanimljivog datuma odlučilo, na javnosti najtransparentniji način, odati počast braći Turcima.
Baš na godišnjicu tog istog (ne)genocida.
Dodatna tužna dimenzija je u činjenici da je , baš tog dana, počeo sveti Muslimanski mjesec – Ramazan.
Mjesec milosti i mira. Sarajevski mediji nisu uskladili priču o povodu osvjetljavanja vijećnice; jedni navode kako slave Turski Dan nacionalnog suvereniteta i dan djeteta, dok drugi tvrde da je vijećnica osvijetljena u znak zahvale braći za pomoć u borbi s pandemijom Covid-19.
Okej, Sarajevo. Pomoć iz Turske je stigla, da. No, ranije ovoga mjeseca (08.04.).
Iduća pošiljka humanitarne pomoći iz Turske za BiH tek je najavljena.
“Prošle sedmice je moj kabinet, na osnovu potreba koje imaju naši stručni medicinski timovi, sačinio specifikaciju i uputio Ministarstvu zdravstva Turske molbu za pomoć. Večeras me predsjednik Erdogan pozvao telefonom i saopštio mi da će ta pomoć biti odobrena Bosni i Hercegovini. Na tome sam zahvalio turskom narodu i njemu lično u ime svih građana naše zemlje”, kazao je Izetbegović za Fenu 20.04.2020.
Ipak, vijećnica nije svijetlila 20.04.
Svijetlila je na dan sjećanja na žrtve genocida kojeg su počinili Turci.
No, ‘multietično’ Sarajevo samo prati svjetske trendove osvjetljavanja atraktivnih dijelova metropole.
Neće zar pratiti kalendar godišnjica pokolja koje počiniše braća.
Nameće se pitanje – čija to zastava nije svijetlila na vijećnici? Ispravan je odgovor – Armenska.
U sjećanje na žrtve genocida. Na godišnjicu tog istog genocida.
Podršku od ‘države’, koja je, prije svega, i sama bila – žrtva genocida. Sarajevo, hvala.