Amerika je 20. siječnja 2025. službeno dobila novog-starog predsjednika. No, sudeći prema digitalnim izvorima i ambasadi u Sarajevu, taj se događaj – barem na društvenim mrežama US ambasade u Sarajevu, nikada nije dogodio.
US Embassy Sarajevo niti na twiteru niti na instagram profilu nije objavila ni slova o Trumpovoj pobjedi, a kamoli čestitku. Sve druga ambasade svijeta jesu. Dakle imaš planetu Zemlju, i imaš BIH i Sarajevo. I samo ta kasaba ne objavi čestitku.
I to doista jeste vijest za BH javnost. Srpsku i hrvatsku. Osim one javnosti kojoj je Hamas cool , Šerif Patković heroj, Alija junak, Bin Laden nikad prežaljeni idol, Teheran uzor i koja se pravi da to nije važno za 23% BIH.
Kako bi rekli neki: slučajno se potrefilo, ali na Balkanu znamo da slučajnosti ne postoje. Pogotovo ne u diplomaciji.
Trumpova administracija preuzela je vlast u Washingtonu, ali ne i u vlastitoj ambasadi u Sarajevu.
Ambasada SAD-a u Sarajevu izgleda kao da je u nekoj vrsti tihe okupacije od strane lojalista prethodne vlasti.
BLAGI DRŽAVNI UDAR U SARAJEVU?
Ako ambasada SAD-a u Sarajevu službeno ignorira inauguraciju predsjednika Donalda Trumpa, onda Trump i Musk s njima imaju problem. Ne samo diplomatski, nego i obavještajni.
Jer, ambasada nije privatni klub. To je produžena ruka Bijele kuće. Ako iz nje dolaze poruke koje nisu u skladu s politikom aktualnog predsjednika, ili pak puštaju samo one koje muslimanski svijet može provariti, onda se postavlja pitanje: tko tamo zapravo donosi odluke?
Primjerice na X profilu kao i na instagram profilu ambasade nema Trumpove najave rješenja ukrajinske krize, niti riječi o Palestini. Tek objave o NATO-u. I nada da je sve ovo samo ružan san.
Je li riječ o neposlušnim birokratima koji su svjesni neumotnosti vlastite smjene ili su u igri i neke dublje strukture koje Trumpov povratak na vlast doživljavaju kao prijetnju njihovim interesima?
A sve je to utoliko zanimljivije kad se uzme u obzir da je Todd Anderson, bivši ključni čovjek ambasade, snimljen kako godinama pije kavu s iranskim agentom ili barem , provjereno, bivšim kadrom Iranske ambasade, Emirom Suljagićem. Upućeni govore da je Suljagić autor niza odluka iste ove ambasade. Da su mu bili produžena ruka osobnog divljanja, cenzuriranja, sankcioniranja , da su upravo oni izvršili pritisak na Tužiteljstvo BIH da se Suljagićevo obiteljsko nasilje gurne u ladice, kao i afera slanja metka samom sebi iz 2012.
Bi li netko htio objasniti zašto visoki američki diplomati u BiH kontaktiraju ljude koji rade za režim u Teheranu?
KAKO BLOKIRATI PREDSJEDNIKA? PA, UGASI TVITER!
Ponavljamo, Twitter i Instagram profili američke ambasade u BiH nisu spomenuli Trumpovu pobjedu. Ni inauguraciju. Ništa. Kao da su svi administratori ambasadnih profila u danima oko izbora imali kolektivnu gripu i prespavali ključni politički događaj godine. Ili jednostavno kao sa su baš svi strani agenti a ne uposlenici američke države.
Ovo je problem iz dva razloga:
- Jer je to svjesno i politički motivirano ignoriranje nove američke administracije.
- Jer građani BiH, a posebno bošnjački politički vrh, informacije o američkoj politici crpe isključivo iz ambasadnih kanala, vjerujući da je to zvanični glas Washingtona.
Ako Trumpova administracija ne može ući u vlastitu ambasadu u Sarajevu, onda to nije ambasada – to je izolirani otok lojalista stare vlasti.
KAKO PROBITI BLOKADU I INFORMIRATI BIH JAVNOST?
Ako netko misli da će se Trumpovci pomiriti s ovom blokadom, grdno se vara. Evo kako bi se informacijski embargo mogao razbiti:
- Direktna informativna kampanja – Kroz konzervativne medije u BiH plasirati činjenicu da ambasada ne poštuje demokratski izabranog predsjednika i postaviti pitanje zašto Trumpova administracija nije dobrodošla u vlastitu diplomatsku misiju.
- Društvene mreže kao bojište – Ambasada igra na kartu „ako šutimo, problem ne postoji“. Vrijeme je da građani BiH počnu postavljati pitanja direktno na ambasadinim profilima.
- Pritisak kroz institucije BiH – Zašto ne tražiti službeni odgovor od ambasade? Ako je BiH partner SAD-u, zašto ambasada ne priznaje demokratske procese u Americi?
- Razotkrivanje iranskog faktora – Ako su američki diplomati u BiH kontaktirali s iranskim obavještajcima, zašto se o tome šuti? Možda se u sarajevskoj ambasadi ne vodi samo bojkot Trumpa, nego i neke paralelne geopolitičke igre?
DOK ČEKAMO ČISTKE U SARAJEVU
Sve upućuje na jedno – Trumpov State Department sprema diplomatske čistke. Ambasada u Sarajevu može još neko vrijeme igrati igru ignoriranja, ali vrijeme ne radi za njih. Kad Trumpova administracija raščisti stvari unutar vlastite kuće, pitanje je dana kada će netko doći u Sarajevo i pitati: ‘Gospodo, zašto radite protiv vlastite države?’
Ili ćemo možda svjedočiti nečem još zanimljivijem – da nakon tolikih američkih intervencija u drugim zemljama, Trump bude prvi predsjednik koji će morati napraviti intervenciju u vlastitoj ambasadi. Potpunu čistku. Kad nešto metastazira, samo potpuni rez pomaže.