Speranca je rekao da je prerano reći kada će Italija biti u stanju da ukine mjere nametnute širom zemlje 9. 3. kada je postala prva zemlja u Europi koja je uvela opću karantenu da bi usporila širenje virusa.
Sa više od 15.000 mrtvih, Italija ima najveći broj smrtnih slučajeva na svijetu, koji čini skoro četvrtinu svih smrtnih slučajeva na globalnom nivou. Ali vlada se takođe bori sa ekonomskom devastacijom.
“Predstoje nam teški mjeseci. Naš zadatak je da stvorimo uvjete za život s virusom,” bar dok se ne razvije cijepivo, rekao je ministar za list “Republika”, dodajući da bi neke mjere društvenog distanciranja morale ostati na snazi.
Najmanji svakodnevni porast smrtnih slučajeva od Covid-19 tijekom skoro dvije nedelje u subotu i prvi pad broja pacijenata na intenzivnoj njezi ulivali su nadu da je epidemija možda dostigla vrhunac u Italiji i usmjerili pažnju na sjledeću fazu krize. Strogo ograničavanje kretanja ljudi i zamrzavanje svih manje bitnih ekonomskih aktivnosti, službeno će trajati najmanje do 13. aprila, ali se očekuje da se produži.
“Ako nismo strogi, riskiramo da odbacimo sve napore koje smo uložili”, rekao je Speranca. On je iznio set mjera za “drugu fazu” epidemije, koja uključuje povratak svakodnevnim aktivnostima uz poštivanje mjera distanciranja, nošenje zaštitne opreme, kao i brže i djelotvornije otkrivanje pacijenata za koje se sumnja da su zaraženi uz pomoć tehnologije, dok će mreža bolnica namjenjenih samo za lječenje Covid-19 biti uspostavljena širom zemlje.
“Dok se cijepivo ne distribuira, ne možemo isključiti novi val virusa”, rekao je.