Investitori projekta Trebević Hills dali su izjavu nakon što je posljednjih dana u javnosti bilo mnogo govora o tome je li ovo gradilište ugrožava stanovnike sarajevskog naselja Širokača.
Podsjetimo, zabrinuti građani tražili su od nadležnih organa da reagiraju kako bi se spriječile potencijalne nepogode poput poplava i klizišta, a stigla su i upozorenja da bi Sarajevo zbog potencijalnih klizišta moglo doživjeti sudbinu Jablanice.
Nakon toga je reagirao i načelnik Općine Stari Grad Irfan Čengić koji je zatražio da se slučaj detaljno ispita.
Na lokalitetu na kojem se gradi kompleks “Trebević Hills” iskrčena je velika površina drveća, a koji graniči s naseljenim područjem, što može povećati rizik od klizišta ukoliko nisu ispunjeni svi zahtjevi odgovarajuće struke, naveli su iz Općine Stari Grad.
No, investitori kažu da nema razloga za brigu.
Kao investitori projekta Trebević Hills, duboko smo posvećeni odgovornom i održivom razvoju. Želimo naglasiti da su svi radovi na projektu provedeni u skladu s važećim zakonskim regulativama i standardima zaštite okoline, naveli su u izjavi za Biznisinfo.ba.
Kako su istaknuli, u procesu pripreme i izgradnje, sproveli su detaljne procjene utjecaja na okoliš, koje su pokazale da nema potencijalne opasnosti od poplava i odrona.
Dodaju da su poduzete sve mjere predostrožnosti kako bi se osiguralo očuvanje prirodnog pejzaža.
Kako bismo dodatno osigurali stabilnost terena i spriječili bilo kakve negativne posljedice, implementirali smo 160 šipova dužine od 16 do 30 metara, debljine 1 metar, koji su ključni za stabilnost lamela A, B i C. Ovi šipovi dodatno garantiraju sigurnost građevine, osiguravajući stabilnost i otpornost na geološke promjene, navodi se u izjavi investitora.
Inače, najveću zabrinutost građana izazvalo je gomilanje otpada u koritu Bistričkog potoka.
Što se tiče Bistričkog potoka, također treba imati u vidu da su na tom lokalitetu bili oružani sukobi od 1992. do 1995., tako da više faktora utječe na izgled korita, ali je najvažnije da u ovolikim padalinama koje su se dogodile u BiH, voda Bistričkog potoka prolazi nesmetano i da nema klizišta na ovome dijelu, naveli su investitori.
Na kraju su zaključili da im je cilj „doprinijeti razvoju Sarajeva i unaprijediti kvalitetu života u lokalnoj zajednici, a ne na bilo koji način ugroziti postojeću infrastrukturu ili prirodne resurse“.
Inače, radi se o objektu koji se gradi na teritoriju RS-a, ali uz samu entitetsku liniju.