Nedjelja, 22 prosinca, 2024

Ilija Jakovljević: Mostarski književnik kojeg su ustaše mučile u Jasenovcu, poslije tog progonio ga je i Tito

Vrlo
- Advertisement -

Ilija Jakovljević, pravnik, književnik, kritičar i publicist, rođen je u Mostaru 21. listopada 1898. godine. Život mu je bio prožt složenim politienim politi\u010kim i društvenim okolnostima koje su obilježile prvu polovicu 20. stoljeća, razapet između dva totalitarna režima – ustaškog i boljševičkog. Jakovljevićeva priča nije samo priča o jednoj osobi, već i o čitavoj generaciji koja je proživjela dramatične povijesne promjene u Europi i Jugoslaviji.

Čini se da su njegova književna, društvena i politička uvjerenja izrasla iz snažnog kršćanskog osjećaja života. Vjerovao je u ulogu književnosti kao jedinstva istine, dobrote i ljepote, dok je istovremeno smatrao da umjetnička sloboda ne smije biti ugrožena ideološkim tendencijama. Takva uvjerenja su ga dovela do toga da se javno angažira kao pisac i da izrazi svoje neslaganje s radikalnim ideologijama koje su ga okruživale.

Nakon završetka studija prava u Zagrebu 1926. godine, Ilija je radio kao odvjetnik i sudski vježbenik, te je često bio angažiran kao branitelj u poznatim političkim procesima. Iako je odbio ponudu Ante Pavelića da se pridruži ustaškoj vladi, njegov se život nešto kasnije radikalno promijenio – uhićen je nakon uspostave NDH, prvo oslobođen, ali potom ponovno pritvoren i prebačen u zloglasni logor Stara Gradiška. Tamo se suočio s brutalnom stvarnošću tog režima, čiji je totalitarni karakter ostavio dubok trag na njegovu osobnost.

Nakon što je pušten iz logora 1942., Jakovljević se sklonio u Crikvenicu, a kasnije se vratio u Zagreb gdje je radio kao ugovorni činovnik u Ministarstvu financija. 1944. godine odlazi u partizane, pridružuje se ZAVNOH-u i radi na istraživanju ratnih zločina. No, ni komunistički režim nije ga poštedio; nakon rata, u svibnju 1948. godine, OZNA ga uhićuje i odvodi u Beograd, gdje je, kako se pretpostavlja, brutalno ubijen u zatvoru Glavnjača.

Ilija Jakovljević bio je čovjek koji nije htio ni pristati na kompromise s totalitarizmom, niti se pomiriti s gubitkom osobne slobode. Njegova memoarska proza „Konclogor na Savi“, objavljena tek 1999. godine, svjedoči o grozotama kroz koje je prolazio te o neumoljivom otporu koji je osjećao prema svakoj vrsti tiranije. Bio je razapet između dva zla svog vremena – fašizma i komunizma – a njegovo djelo ostaje važno svjedočanstvo tog turbulentnog razdoblja.

Ilija Jakovljević nije bio samo pisac, već i borac za slobodu i istinu, što je cijeli život dosljedno pokazivao. Živio je u uvjerenju da spašavajući vlastitu osobnu slobodu spašava i svoju dušu, kako to kazuje pisac Ivan Lovrenović. Njegova sudbina tako postaje simbolom svih onih koji su se odvažil boriti protiv totalitarnih režima, ne gubeći vjeru u ljudsku dostojanstvenost.

Njegov život svjedoči o totalitarnom i zločinačkom karakteru dva antidemokratska režima u XX. stoljeću – ustaškog i boljševičkog. Upravo zbog toga, Hrvatska pošta Mostar izdala je prigodnu poštansku marku 2015. godine s njegovim likom, a Hrvatsko narodno kazalište u Mostaru obilježilo je njegovu obljetnicu rođenja i smrti predstavom „Logorilijada“, koja je podsjetnik na sve ono što je Jakovljević prolazio u teškim ratnim godinama.

Njegova priča nas uči da povijest nije crno-bijela, i da u njoj postoje čovjeci poput Jakovljevića, koji unatoč teškim okolnostima i silnim iskušenjima, ostaju dosljedni svojim uvjerenjima, plaćajući za to najvišu cijenu. Povijest ga pamti kao čovjeka koji nije pristajao na tiraniju, koji je tražio slobodu i za nju se borio do zadnjeg daha, čovjeka koji je pokazao da su hrabrost i dosljednost temeljne vrijednosti ljudskog postojanja.

Ova je priča spomen na Iliju Jakovljevića i na sve one koji su stradali u vrtlogu povijesti, a njihova nam priča i dalje govori da bez slobode i dosljednosti nema prave ljudske sreće.

- Advertisement -

4 KOMENTARI

guest

4 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Prekid transporta ruskog plina kroz Ukrajinu mogao bi preopteretiti terminal na Krku

Hrvatski LNG terminal na otoku Krku mogao bi preuzeti ključnu ulogu u opskrbi plinom za Srednju Europu ako Ukrajina...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -